Usta Analistler: Altın Gelecek Hafta Bu Seviyeleri Görebilir!

Yatırımcılar, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik yoğun saldırısına odaklanarak belirsiz bir hafta sonuna girerken, kendilerini yeniden konumlandırdıkça, altın alanında güçlü bir ivme var. Usta analistlerin piyasa yorumlarını ve altın tahminlerini Coinmühendisi.com okuyucuları için derledik.

Edward Moya: Daha fazla güvenli liman akışlarıyla altın parlayacak

Altın, Cuma günü Rus kuvvetlerinin çok endişe verici bir saldırıyla Ukrayna’daki Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin kontrolünü ele geçirmesiyle 35 dolardan fazla kazandı. OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, verdiği demeçte şu değerlendirmeyi yapıyor:

Ne yazık ki, yakın zamanda Ukrayna’da çatışmanın yatışacağına yönelik hiçbir işaret yok. Küresel ekonomi üzerindeki etkisine baktığımızda, küresel büyüme endişelerinin ve enflasyonist baskıların baskın temalar haline geldiğini görüyoruz. Bu muhtemelen daha fazla güvenli liman akışına yol açacak ve altın parlayacak.

Bunlar, altının 2.000 dolara yükselmesine yardım edecek

Makro tablonun, petrol, paladyum, nikel, buğday ve mısır gibi diğer emtialardaki fiyat artışları gibi altının 2.000 dolara ulaşması için ayarlandığını düşünen Edward Moya, şunları söylüyor:

İşlerin gidişatına göre, artmaya devam etmesi muhtemel çok fazla temel emtianız var – tahıllar, metaller, enerji. Öngörülebilir gelecekte fiyatların yükseldiğini göreceğiz. Emtia artışlarının enflasyon üzerinde kalıcı bir etkisi varsa, merkez bankaları faizleri daha agresif bir şekilde artırmak zorunda kalacaklar. Ancak bu, bunun altın için kötü olduğu anlamına gelmiyor.

“ABD merkez bankası savaşın etkisini değerlendirirken hızlı faiz artırımlarına direnç gösterse de, bu yıl yarım puanlık bir artış olasılığını göz ardı etmemelisiniz” diyen Edward Moya, bu yıl hala dört veya beş faiz artışı kampında olduğunu söylüyor. Usta analist, şu tahminde bulunuyor:

Fed’in bu yaz enflasyonla mücadelede daha agresif hale geldiğini görebiliriz. Bu belirsizlik ve bu tartışma altın için olumlu olacak ve altının 2.000 dolara yükselmesine yardım edecek.

Kevin Grady: Enerji nedeniyle enflasyon çok daha yüksek olacak

Önümüzdeki hafta izlenecek önemli bir metrik, Perşembe günü yayınlanması planlanan en son ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) olacak. Phoenix Futures and Options LLC başkanı Kevin Grady, verdiği bir demeçte şu yorumu yapıyor:

Yakında 150 dolarlık petrol görebiliriz. Enerji nedeniyle enflasyon çok daha yüksek olacak. Bir sonraki CPI numarasını görene kadar bekleyin. %8’in üzerinde olacak. Eski ölçütleri kullanıyor olsalardı, yıllık enflasyon %12-15 arasında değişiyor olurdu.

Kevin Grady, Cuma günü piyasa katılımcılarının belirsiz bir hafta sonu için pozisyon almaları gerektiğini söylüyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Hafta sonu ne olacağını bilemezsin. Yatırımcılar nükleer reaktör ve Rusya’nın bazı Ukrayna şehirlerini ele geçirmesi konusunda gergin. Long altın, short stoklar ve long ham petrol pozisyonu alıyorlar.

İzlenecek altın fiyat seviyeleri ve gelecek haftanın verileri

Kevin Grady, 2.000 dolar yolunda izlenecek seviyelerin yukarı yönde 1.980 dolar ve aşağı yönde 1.882 dolar olduğunu söylüyor. Bu yazının yazıldığı sırada, Nisan Comex altın vadeli işlemleri, gün için %1,82 artışla 1.971,20 dolardan işlem görüyordu.

Edward Moya, 1.980 doların kısa vadeli direnç olarak hareket edeceğine dikkat çekerek altının her yöne 50 doları kolayca salınabileceğini de sözlerine ekliyor. Ancak bu seviyeye ulaşıldığında, piyasanın 2.000 dolara sabitleneceğini belirten analist, şu seviyelere işaret ediyor:

Katalizörlerin hepsi orada. 2.000 doları kırdığımızda, o zaman 2.050-70 dolar, altının iyi bir direnç bulduğunu göreceğiniz işlem aralığıdır. Altın, diğer emtiaların çoğunda düşük performans gösterdi. Burada hala muazzam bir ivme var.

Perşembe, Şubat ayı TÜFE ve ABD işsizlik başvurularının o zaman için planlandığı makro sürümler için kilit veri günü olacak. ECB faiz kararı da Perşembe günü yapılacak. Stagflasyon riski açıkça arttı ve ECB’nin para politikasıyla yumuşatılamayan hızlanan enflasyona nasıl tepki verileceği ikilemini karmaşıklaştırdı. ING ekonomistleri, “Kimse ECB’nin böylesine yüksek bir belirsizlik anında para politikasını normalleştirmeye başlamasını ciddi olarak bekleyemez” yorumunu yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.