Ünlü Yönetici, Patlamaya Hazır Metaverse Coin’lerin İsmini Verdi!

Az bilinen bir blockchain oyunu geçen ay %191 artış göstererek popüler metaverse coin Axie Infinity‘nin popülaritesini geride bıraktı. Bir VC, bu kripto oyun kazananlarını erken tespit etmek için bir araç paylaşıyor ve patlamaya hazır görünen 2 ateşli rakibi işaret ediyor. Youbi’nin yönetici ortaklarından Chen Li, blockchain oyunlarına yatırımın VC’ler arasında neden bu kadar popüler hale geldiğini açıklıyor. Detaylar coinmuhendisi.com‘da.

Patlama potansiyeli olan metaverse coin projeleri

Kripto VC firması Youbi Capital’in yönetici ortağı Chen Li’ye göre, Bitcoin ve Ether’in şu anda bir likidite sorunu var. Dünyanın en çok işlem gören kripto para birimi olan Bitcoin, Kasım ayının ortasında yaklaşık 69.000 dolarlık bir rekora ulaşmasından bu yana neredeyse soluksuz bir satış baskısı ile karşılaştı. Son birkaç günde bir nebze yükseğe tırmandı, ancak yine de tüm zamanların zirvesinin yaklaşık %36 altında. Bu arada Ether, Kasım ayında yaklaşık 4.770 dolara ulaştığından bu yana yaklaşık %31 kaybetti. Yatırımcılar, Federal Rezerv tarafından yaklaşmakta olan faiz artırımlarının baskılarının yanı sıra likidite sorununu da dikkate aldığında, son zamanlardaki aşağı yönlü fiyat hareketinin şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Geçen yıl, daha kurumsal ve geleneksel finans yatırımcıları kriptoya sıçradı. Ancak Li, faiz oranı baskılarının ağırlığı altında, her iki kripto varlığının da fiyatı artırmak için çok daha fazla alıcıya ihtiyacı olacağını söyledi. Li, “Piyasa değeri Bitcoin ve Ethereum için zaten çok büyük. Büyük bir likiditeye ihtiyacımız var” dedi. Bunu başarmak, finansal piyasalardan veya kripto ekosisteminden yararlanamayacak daha geniş bir kitleye ulaşmak anlamına geliyor. Kripto risk sermayedarları, World of Warcraft ve hatta The Sims gibi sözde çok oyunculu çevrimiçi oyunların (MMOG) başlangıçta insanları web’e çekmesiyle aynı şekilde, oyunun ana kitleye ulaşmak için önemli bir giriş noktası olabileceğine dikkat çekiyorlar. Li, “Oyun oynamayı ana akım benimseme için bir giriş noktası olarak görüyoruz, çünkü 2000’lerin başında web 2.0’da gördüğümüz gibi, internet, MMORPG oyunları, insanların interneti kullanması için giriş noktasıydı” dedi.

Blockchain oyunları, Li’nin 2017’den beri var olan ve ağırlıklı olarak kripto altyapısına ve merkezi olmayan finansa yatırım yapan girişim fonu için temel bir odak noktası haline geldi. Li, “DeFi ve oyunlar çok benzer. Birçok oyun sadece bir oyun paketine sarılmış DeFi’dir” diyor. Li, bu iki kripto alanına odaklanırken, ekibe ve bir topluluk oluşturma ve kullanımı kolay bir ürün oluşturma yeteneklerine önemli bir ağırlık veriyor.

Oyun kazananlarını tespit etme

Ayrıca piyasada fırsatlar bulmak için zincir üzerindeki verileri kullanıyor. Bu, Son haftalarda daha büyük bir kazanan olduğu ortaya çıkan bir oyuna rastlamasına yardımcı oldu. Defi Kingdoms, Footprint Analytics’e göre hacim trendlerine göre popülerlik açısından Axie Infinity’yi geride bırakan az bilinen bir DeFi oyunudur. Aralık ayında Li bu metriği izlemeye başladı ve önemli ölçüde artmaya başlayınca oyunun yerel tokeni Jewel’da bir pozisyon elde etti. Li, “Bence Noel’den önceydi, Axie’yi geçti ve çok etkilendik. Ve bu, ona yatırım yapmamızın büyük bir nedeniydi” diyor.

Defi Kingdom’s Jewel tokeni geçen ay 191% artarak 7.16 dolardan 20.81 dolara çıktı. Aynı zaman diliminde, Axie Infinity’nin AXS tokeni %25 düşüşle 104,26 dolardan 78,15 dolara düştü. Yöneticinin zincirdeki verilere erişmek için kullandığı platform, hem ücretsiz hem de premium hizmetler sunan Footprint Analytics. Oyun analitiğini derinlemesine incelemek için GameFi Dashboard’u kullanıyor. Li, “En İyi 10 Oyun Sıralaması ” tablosuna bakarak Defi Kingdoms’ın Axie Infinity’ye karşı kazandığı cazibeyi gördü. Son günlerde üçüncü sırada yer alan Bombcrypto oyunu, Axie’nin liderliği için potansiyel bir tehdit de olabilir. Li, Bombcrypto’ya yatırım yapmıyor, ancak blockchain başına GameFi kullanıcı sayısını yansıtan bir tabloya dayanarak yatırımcılar için potansiyel bir fırsat olabileceğini vurguluyor. Binance Smart Chain için Bombcrypto aniden çok fazla pazar payı alıyor ve metaverse coin oyun platformu MOBOX’un beğenilerini geride bırakıyor. Li, “Bir hafta önce MOBOX, bu kart PvP türündeki oyunların %90’ı veya %90’ından fazlasıydı. Ama şimdi Bombcrypto pazar payının neredeyse yarısını aldı” diyor.

Li, grafiklere bakıldığında en önemli faktörlerin hacim ve likidite olduğunu söyledi. Hacim, hazinenin gelirine dönüştürülür, bu daha sonra oyunu daha da geliştirmek ve topluluğu ölçeklendirmek için kullanılabilir, diye ekledi. Temel konulara daha fazla bakan Li, portföyünde MMORPG – çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları sunan bir şirket olan “Cradles: Origins of Species” için fırsatlar görüyor. Li, oyunun etkileşim ve içerik akışına odaklandığını, diğer popüler blockchain oyunlarının çoğunun çok modüler olduğunu söyledi. “Cradles”, topluluğun geri bildirim sağlamasına ve geliştirme sürecine katılmasına olanak tanıyor. Li bu konuda şöyle diyor:

Üçüncü taraf geliştiricilerin yeni oyunlar oluşturmasına izin verdikleri Roblox ve Minecraft iş modeline benziyor. Geliştiricilere %30 ila %40 oranında verdiklerini söylüyorlar ama kimse bilmiyor çünkü işlemleri bilmiyorsunuz, kendi defterlerini tutuyorlar. Şeffaflık yok.

Li, blockchain oyunlarına yatırım yapmanın bir zihniyet değişikliği içerdiğini söyledi. Li, kullanıcı edinmenin maliyetinin çok yüksek olduğunu söyledi. Başlangıçta, kurucu ekip likidite havuzunu oluşturmalı ve piyasa yapıcılarına ve tokenlerini satan kişilere ödeme yapmalıdır. Ancak daha sonra, erken benimseyenler, oyunun ve topluluğun başarısı ve gelişiminde daha önemli bir pay oluşturan, esasen oyunda pazar yapıcılar ve yatırımcılar haline gelirler görüşünde. Li’ye göre Bu durum gerçekten web 3.0‘ın ruhunu somutlaştırıyor, bu da ağın kullanıcılarına ait olduğu anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir