Ünlü Yönetici Konuştu: Bu 2 Metaverse Coin’e Yatırım Yaptım!

Non Fungible Token (NFT)’ler, 2021’de ana akım kitlenin dikkatini o kadar çekti ki, ‘NFT’ Collins Dictionary’de yılın kelimesi oldu. Ancak William Quigley için, dört yıl önce sanal video oyunu öğelerinin ticareti için bir pazar yeri olan OpSkins.com’un CEO’suyken dikkatini çekti. 2018’de OpSkins’i Ethereum Blockchain’e taşımaya çalıştı, ancak hız ve fiyatlandırma ile ilgili birtakım zorluklarla karşılaştı. William Quigley, Blockchain teknolojisi hakkındaki düşüncelerini paylaşıyor ve yatırım yaptığı metaverse coin projelerini açıklıyor. Ünlü yöneticinin paylaşımlarını biz de coinmuhendisi.com okuyucuları için hazırladık.

Blockchain geleceğin web’i mi?

Sorunu çözmek için William Quigley, EOS Blockchain’in bir versiyonunu çatalladı ve OpSkins’i yeni Blockchain’e taşıdı. Bu, özellikle NFT’ler için oluşturulmuş bir Blockchain olan Worldwide Asset Exchange’in (WAX) erken bir versiyonu oldu. William Quigley ve kurucu ortağı, 2018 ve 2019 boyunca süren kripto ayı piyasası boyunca WAX’ı geliştirmeye devam etti. 2021 yılına kadar, yılın trendini yakalamak için mükemmel bir konumdaydı ve Atari, Funko ve Hasbro gibi büyük markalarla ortaklıklar kurmaya başladı. William Quigley, düşüncelerini şu cümlelerle ifade ediyor:

Bir buçuk yıl önce bile, Blockchain’deki insanların büyük çoğunluğunun bir, iki, belki 10 Blockchain olacağını ve geri kalan her şeyin öleceğini düşündüğünü hatırlıyorum. Bu bana çok saçma geldi. Bana ilk tüketici interneti risk sermayesi fonunu başlattığım günü hatırlattı ve o zamanlar dünya çapında yaklaşık 2.000 web sitesi vardı ve yatırımcılar, ‘Neden daha fazla web sitesine ihtiyacımız var?’ diyordu.

Piyasanın çoğunun Solana ve Ethereum gibi daha genel Blockchain’lere gitmesine rağmen, büyük markalar NFT’ler için WAX’a yönelmeye devam ediyor. Aralık ayında WAX, sinema zinciri AMC’nin tarihindeki en iyi ikinci bir günlük satışını oluşturmaya yardımcı olan en son Spiderman sürümünün biletlerini tokenleştirdi.

Blockchain’in başarısı için 3 neden

William Quigley, Blockchain’in bu anlaşmaları güvence altına almak için kripto ağırlıklarını başarılı bir şekilde üstlenebildiğine inandığı üç nedeni paylaşıyor.

Temsil edilen Proof-of-Stake (PoS) mekanizması

William Quigley, WAX’ın kullandığı devredilen PoS konsensüs sisteminin günde yaklaşık 15 ila 20 milyon işlem gerçekleştirdiğini söylüyor. Bunu daha genel amaçlı bir Blockchain’de yapmak imkansız olurdu, diye ekliyor. Daha yüksek hız, birkaç delegenin ağı kendi adlarına güvence altına almasına izin veren bir oylama sistemi ile mümkün oluyor. Bu tür işlem tarzı, daha büyük bir kitleye sahip olabilecek veya daha sık işlem gerektirebilecek daha büyük markalara hitap ediyor. William Quigley, şu şekilde açıklıyor:

Solana, bence, iyi bir genel amaçlı Blockchain. Ethereum’a göre bir avantajı var, ucuz, ama yine de genel amaçlı bir Blockchain. Genel amaçlı bir teknolojiye sahip olduğunuzda, herkes için iyi ve herkes için düşük ölçekte çalışacak demektir.

Ünlü yöneticiye göre, mekanizmanın bazı ödünleri var, yalnızca az sayıda kullanıcı tanık olarak hareket edebilirse veya küçük bir hisseye sahip kullanıcılar oy kullanmamaya karar verirse daha merkezi hale gelebilir.

Marka yönetimi ve telif muhasebesi

William Quigley, risk sermayedarı olmadan önce Disney’in lisans grubunda çalıştı. Bu süre zarfında, marka yönetimi konusunda güçlü bir anlayış ve çeşitli bölgelerde markaların lisanslamada karşılaştığı zorluklar hakkında farkındalık geliştirdi. William Quigley, bu büyük markaların birçoğunun, borçlu oldukları telif ücretlerini tahsil etmek ve hesaplamak, ayrıca büyük asgari garantiler almak ve yüksek kaliteli ürünler yaratmak için yürürlükte olan prosedürlerin olduğunu bilmek istediklerini söylüyor:

Bu ortaklıklardan bazıları iki yıldan fazla sürdü. Çok yavaşlardı. Ancak 2021’de işler çok hızlandı, çünkü bir fırsat olduğunu anladılar ve sadece hızlı hareket etmeye başlamaları gerekiyordu.

Hibrit NFT’ler

WAX ayrıca vIRL adlı yeni bir NFT kategorisi oluşturdu. vIRL teknolojisi, varlığın gerçek dünyada fiziksel olarak sahiplenilmesine ve dijital olarak alınıp satılmasına olanak tanıyor. Oyuncak üreticileri Mattel ve Funko gibi şirketler, vIRL teknolojisinin neler sunabileceğiyle ilgileniyorlar. William Quigley, e-ticaretin NFT’ler için en büyük trendlerden biri olarak kalmasını bekliyor ve özellikle hediye verme konusunda çevresel zorlukları nasıl çözebileceği konusunda heyecanlı.

Metaverse hakkındaki görüşleri ve aldığı metaverse coin projeleri

William Quigley, küresel video oyun gelir tabanının yılda yaklaşık 200 milyar dolar olduğunu ve ikincil piyasa dahil olmadan büyüdüğünü söylüyor. Bunu, tüketici ürünleri tabanının sadece %10’unu tokenleştirme yeteneğiyle birleştirmenin, büyük bir pazar fırsatı yaratacağını düşünüyor.

Ünlü yatırımcı, birçok yatırımcının metaverse’e çok fazla para attığını ve bazı yönlerden NFT’lerden çok daha uzmanlaşmış olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, birçok potansiyel NFT kullanım durumuyla karşılaştırıldığında, metaverse erişiminin çok daha uzakta olduğunu da sözlerine ekliyor:

Metaverse çok önemli olacak. Fakat şu anki haliyle, ona tam bir “Ready Player One” yerine oyuncak bebek evi derdim. Bunun nedeni, bireylerin şu anda metaverse ile yalnızca görsel olarak etkileşime girebilmeleri ve gerçek tam gelişmiş ekonomik aktivitenin birkaç yıl daha var olmayacağı.

William Quigley, Decentraland (MANA) ve Sandbox (SAND) adlı iki ana metaverse coin projesinden hoşlanıyor ve bunlara yatırım yapıyor, ancak yine de yatırımcıları umdukları gerçeklikten çok uzakta oldukları konusunda uyarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir