Sıcak Gelişme: Terra (LUNA) Blockchain’i Durduruldu!

Resmi Twitter duyurusuna göre Terra Blockchain durduruldu. Karar LUNA fiyat çöküşünün ardından yönetim saldırılarını engellemek için alındı.

Terra Blockchain, yönetim saldırılarını önlemek için durduruldu

Coinmuhendisi.com olarak aktardığımız üzere, LUNA fiyatı 72 saat gibi kısa bir sürede %99 değer kaybetti ve günler içinde milyarlarca doları iade etti. Ağın stablecoin’i UST tüm müdahalelere rağmen şu anda 0.3837 dolardan işlem görüyor ve destek için ek LUNA basımları sürdürülüyor.

Geçtiğimiz saatlerde Terra tarafından yapılan resmi duyuruda, LUNA fiyatının yönetim saldırılarını önlemek için çok düşük olduğu belirtilerek Blockchain’in durdurulduğu açıklandı:

Terra Blockchaın, 7603700 blok yüksekliğinde resmen durduruldu. Terra validatörleri, şiddetli LUNA enflasyonunu ve önemli ölçüde azaltılmış saldırı maliyetini takiben yönetişim saldırılarını önlemek için Terra Blockchain’i durdurmaya karar verdiler.

LUNA bir haftadan kısa sürede piyasadan silindi

Verilere göre, LUNA yatırımcıları, fiyatların bir haftada %99,7 düşmesiyle son aylardaki en büyük haftalık kayıplarından bazılarını yaşadı. LUNA fiyatı yalnızca son 24 saatte %96 düşerek piyasa değerine göre 349.sıraya geriledi. Bu hafta başında yaklaşık 60 dolardan ve Nisan ortasında rekor 120 dolardan %99,9 değer kaybetti. Piyasanın en büyük altcoin’lerin biri şimdi yüksek volatilite nedeniyle delist haberleriyle gündeme geliyor.

Ağın USD’ye sabitlenen stablecoin’i TerraUSD (UST) geçen hafta sonu sabit fiyatını kaybetti. Pazartesi günü 0,27 dolara kadar düştü, tüm desteğe rağmen iyileşme sağlanamadı. Terra’nın çöküşü büyük ölçüde UST’nin dolara sabitlenmesinin istikrarsızlaşmasından kaynaklanıyor ve bu da UST’nin toplu halde LUNA’ya dönüştürülmesine yol açıyor.

Altcoin fiyatı şimdi ICO sırasında olduğundan daha düşük, bu da erken yatırımcıların pozisyonlarını korudukları takdirde artık zararda olduğu anlamına geliyor. Daha geniş bir stablecoin paniğinin ortasında, Tether bile UST ile aynı derecede olmasa da bugün erken saatlerde fiyat istikrarını kaybetmeye başladı. Piyasada Terra ve UST’ye neler olacağına sahne alırken, Bitcoin fiyatı sessiz 30 bin dolara yaklaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir