Profesyonel Analistler: Altın Fiyatı İçin Şimdi Bunları Bekleyin!

Rusya’nın Ukrayna ile savaşı, bazı analistlere göre emtia fiyatlarını yükselten ve altına daha fazla ivme kazandıran küresel finans piyasalarını ve küresel tedarik zincirlerini alt üst etmeye devam ediyor. Spot altın fiyatı, Salı günü uzun bir aran sonra 2.000 dolar psikolojik sınırını aştı ve yazının yazıldığı sıralarda günlük %0,96 artışla 2.016,5 dolardan işlem görüyordu. Profesyonel analistlerin piyasa yorumlarını ve fiyat tahminlerini Coinmühendisi.com okuyucuları için derledik.

Altın fiyatı, yükselen enflasyonla yeni bir ivme görüyor

Altın fiyatı, 2.000 doların üzerine çıkarak Eylül 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Kıymetli metaldeki ralli, petrol fiyatlarının %10’luk bir artışla varil başına 130 dolara, yani 14 yılın en yüksek seviyesine çıkmasıyla gerçekleşti.

Birçok analiste göre, ABD’nin Ukrayna’ya girmesi nedeniyle Rusya’nın petrol ihracatına yaptırım uygulamayı düşündüğünü açıklamasıyla petrol fiyatları fırladı. Doğu Avrupa’da devam eden çatışmalar da altın için güvenli liman talebi yaratıyor. Ancak analistlere göre altın fiyatı, yükselen emtia fiyatlarının enflasyonu yukarı itmesiyle, yeni bir ivme görüyor.

“Altın fiyatı için uzun vadeli görünüm inanabileceğimizden çok daha yükseğe işaret ediyor”

RJO Futures’ın kıdemli emtia komisyoncusu Daniel Pavilonis, altının bir kez daha önemli bir değer deposu olarak kabul edildiğini belirtiyor. Analist, piyasanın, jeopolitik risklere karşı korunmak için güvenli bir liman varlığından çok daha fazlası olduğunu söylüyor. “Rusya ile Batı dünyası arasındaki gerilimler azalmaya başlasa bile, altının uzun vadede iyi bir şekilde desteklenmeye devam edeceğini”, ifade eden analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altının hikayesi artık küresel bir hikaye haline geldi. Sadece petrol değil, tüm emtia fiyatları yükseliyor ve bu büyük bir enflasyon yaratacak. Yatırımcılar sermayelerini korumak için altına yöneliyor. Enflasyonda, kedi bir kez torbadan çıktı mı, faizleri o kadar yükseltmeden geri almak çok zor ki uzun vadede ekonomik zarara neden oluyor.

Daniel Pavilonis, artan çatışmanın altında kısa vadeli bir oynaklık yarattığını ve yatırımcıların uzun vadeli resme bakmaları gerektiğine dikkat çekiyor. “Altın, bu enflasyonist baskıyı aşmanıza yardımcı olacak çok iyi bir varlıktır” diyen analiste göre, uzun vadeli görünüm, altının, çoğunlukla enflasyon nedeniyle, inanabileceğimizden çok daha yükseğe çıkmaya devam edeceği yönünde.

Ole Hansen: Altın yörüngesi bir süre daha yerinde kalacak

Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, emtia fiyatları yükselirken altının da mevcut yükseliş trendinde kalmasını beklediğini söylüyor. Ordu Ukrayna’yı hemen terk etse bile, Rusya’ya yönelik yaptırımların öngörülebilir gelecekte yürürlükte kalmasını beklediğini de sözlerine ekliyor.

Ole Hansen, Rusya’nın komşusunu işgal etmesinden önce bile emtia fiyatlarının güçlü bir yükseliş trendinde olduğunu kaydediyor. Savaşla birlikte analist, petrol fiyatlarının varil başına 100 doların üzerine çıkmasının küresel ekonomik büyümeyi tehdit edeceğini belirtiyor ve şu yorumu yapıyor:

Büyümeyi öldüren yakıt fiyatlarına bakıyoruz. Umarım yakında Ukrayna’da bir gerilim azalması görürüz, ancak görsek bile altın yörüngesi bir süre daha yerinde kalacaktır.

“Altını çekici kılan önemli bir faktör, göreli istikrarı”

Ole Hansen, altını mevcut ortamda çekici kılan bir diğer faktörün göreli istikrarı olduğunu söylüyor. Fiyatların son haftalarda yükselmesine rağmen, istikrarsız, parabolik bir hareket görmediğini de sözlerine ekliyor. Analist, “Ukrayna’da bu çatışma başladı, altın fiyatı yaklaşık %4 arttı” diyor.

Adrian Day varlık yönetimi başkanı Adrian Day, altının jeopolitik primi azaldığında yatırımcıların enflasyona odaklanmaya başlayacağını söylüyor. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Daha yüksek fiyatların devam ettiğini görebiliriz; Savaşın ortasında neredeyse gözden kaçan başka bir yüksek TÜFE’nin ardından, yüksek petrol ve emtia fiyatları sistemden daha yüksek TÜFE rakamlarına akacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.