Profesyonel Analist: Altın Bu Seviyelerden İşlem Yapacak!

Bir altın stratejistine göre, merkez bankasının faiz oranlarını 50 baz puan artırmasına ve sonraki iki toplantıda daha agresif hareketlerin sinyalini vermesine rağmen değerli metalin FED’den korkacak bir şeyi yok. İşte detaylar…

Milling-Stanley, altın için beklediği aralığı açıkladı

State Street Global Advisors’ın baş altın stratejisti George Milling-Stanley, altın fiyatlarının yılın geri kalanında 1.800 ila 2.000 dolar arasında işlem görmeye devam etmesini beklediğini söyledi. ABD Merkez Bankası (FED) agresif bir şekilde daha sıkı para politikalarıyla enflasyonla mücadeleye devam ediyor. ABD merkez bankası, önümüzdeki iki toplantıda faiz oranlarını 50 baz puan artırabileceğinin sinyallerini vermesine rağmen, Coinmuhendisi.com olarak da bildirdiğimiz üzere FED Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarını 75 baz puan artırabileceği fikrini geri çevirdi. Piyasa, altın fiyatlarının kısa bir süreliğine ons başına 1.900 doların üzerine çıkmasına yardımcı olan şahin beklentilerinin bir kısmını ayarlamak zorunda kaldı.

Milling-Stanley, “Bay Powell, piyasa şoklarını ve sürprizlerini önlemek için piyasaya mükemmel bir yönlendirme sağladı,” dedi. “Bu özel toplantıda bir Fed Başkanının görevini teslim etti,” ifadelerini kullandı.  Altın 1.900 dolarda oldukça güçlü bir dirençle karşılaşsa da, Milling-Stanley piyasanın sağlam durumda kaldığını söyledi.  Uzman, “Daha önce de söylediğim gibi, altının yükselen faiz oranlarından korkacak bir şeyi yok. Ancak hisse senedi piyasaları farklı bir hikaye. Daha yüksek faiz oranlarından korkacak bir şeyleri olacak,” ifadelerini kullandı.

Jeopolitik belirsizlik devam ediyor

Yükselen faiz oranlarının yanı sıra Milling-Stanley, Çin ve Avrupa’da artan ekonomik tehditlerin ve devam eden jeopolitik belirsizliğin altının güvenli liman cazibesini korumasına yardımcı olacağını da kaydetti. “Şu anda borsanın muhtemel seyri için altın piyasasına olduğundan daha fazla tehdit var” dedi. “Yatırım talebine baktığımızda altına daha stratejik bir ilgi görüyoruz. Yatırımcılar ‘Ekonomi tehdit edilmeye devam ederse portföyümde daha fazla çeşitlendirmeye ihtiyacım var’ diyor,” ifadelerini kullanıyor.

Altının Fed’in şahin duruşundan korkmaması için bir başka büyük neden de, reel faiz oranlarının 2022’ye kadar düşük kalacağıdır. Piyasalar, faiz oranlarının yıl sonuna kadar %3,00’e yükselmesini bekliyor ve bunun mevcut ekonomik ortam göze alındığında, makul olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir