Kripto para piyasasında günün önemli gelişmeleri

Investing.com – Kripto para piyasaları bugün genel olarak pozitif bir seyir izledi. Son 24 saatlik işlem hacmi 116 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken işlemler alıcı ağırlıklı devam etti. Buna göre akşam saatlerine doğru ilk 100 kripto paranın 96’sı pozitif ivmesini korurken sadece 4 kripto para düşük oranlı olarak ekside devam ediyordu. 

Bugün öne çıkan altcoinler

Bitcoin (BTC) yüzde 2,5 oranında artışla 48.700 dolar bandında hareket ederken Ethereum (ETH), yüzde 6,5 değer kazancıyla 4.060 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatte yüzde 20 üzerinde getiri sağlayan Kadena (KDA), BORA (BORA), Elrond (EGLD), Arweave (AR), Helium (HNT) ve Avalanche (AVAX) öne çıkan altcoinler oldu. 

Günün diğer dikkat çeken gelişmesi ise Tether (USDT) işlem hacminin 78,2 milyar dolar ile toplam işlem hacminin yüzde 67’sini oluşturmasıydı. 

Cardano (ADA) fiyatı Hydra ile yeni bir çekiş kazanabilir

Cardano (ADA), 4 Aralık tarihinde sert bir düşüş yaşadıktan sonra 1,2 dolar seviyelerinde destek bulmaya devam ediyor. Bazı piyasa analistleri ise Cardano fiyatı konusunda iyimserliğini koruyor.

Cardano’nun ölçeklendirme çözümü Hydra’nın piyasaya sürülmesi, ADA fiyatı için bir iyileşme belirtisi olabilir. Zira Cardano ağı için ikinci katma çözümü olarak görülen Hydra’nın ağa hareketlilik getireceği düşünülüyor. 

EIP-1559, 2022’de Ethereum için boğa sezonunu devam ettirebilecek mi?

Ethereum iyileştirme teklifi olan EIP-1559 ile şu an dakikada yaklaşık 6,28 Ether yakıldığı biliniyor. Yayına alınmasından bu yana ise 1,2 milyon Ether, dolaşımdan çıkarıldı. Buna göre yılda 3,3 milyon ETH’nin dolaşımından çıkarılacağı tahmin ediliyor. 

Uzmanlar, Ethereum için deflasyonist yapı sağlayan bu iyileştirmenin etkilerinin -arzı azaltma özelliğinden dolayı- 2022 yılında daha fazla görüleceği görüşüne sahipler. 

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Hindistan’ın Metaverse sektöründe öncü rol oynayacağını düşünüyor

Metaverse 2021 yılına damgasını vuran bir sektör olarak ön plana çıktı. Metaverse tabanlı MANA ve SAND başta olmak üzere birçok altcoin, önemli değer kazanımları gördü. Bunun yanında birçok girişimin Metaverse yatırımlarına şahit olduk. Bunlar arasında en ciddi yatırım, adını Meta olarak değiştiren Facebook’tan geldi. 

Meta CEO’su Mark Zuckerberg ise kısa süre önce Hindistan’da bir etkinliğe katılarak şirketin gelecek planları hakkında bazı görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler sonrası açıklama yapan Zuckerberg, Hindistan’ın sahip olduğu yetenek havuzundan dolayı Metaverse alanında öncü rol oynayacağı düşüncesini paylaştı.

DOGE’nin ilerlemesi için Dogecoin – Ethereum köprüsüne mi ihtiyacı var?

Dogecoin geliştiricisi Billy Markus, popüler şaka temalı kripto varlığın ana akım adaptasyonunu tamamlaması için Ethereum ile bağlantılı olması gerektiğini söyledi. 

Bu konuda bir öneri sunan Billy Markus, DOGE-Ether köprüsü kurmak için önerisini detaylandırdı. Böyle bir köprünün Dogecoin’i Ethereum ekosistemine bağlayacağını ifade eden Markus, uzun vadede ağ üzerinde NFT’lerin basılmasına olanak sağlayacağını söyledi. Ayrıca köprünün oluşturulmasının DOGE kullanıcılarını Ethereum üzerinden DeFi alanına ulaşmasına yardımcı olacağını sözlerine ekledi.  

Yazar: Günay Caymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir