Kripto para piyasalarında son durum

Investing.com – Kripto para piyasalarında bugün günün ilk saatlerinde düşük hacimli alıcılı işlemlerin etkisiyle nispeten bir toparlanma söz konusu. Toplam piyasa değeri 2,20 trilyon doların altına sarktıktan sonra bugün yaklaşık 60 milyar dolarlık sermaye girişiyle piyasa değerinin 2,24 trilyon dolara çıktığı görülüyor. Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise 95 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor.

Bitcoin’de son durum

Bitcoin, dün kapanışına doğru kısa bir süre 46.000 dolar seviyesinin altına kaydıktan sonra ortalama 46.400 dolar bandında bir destek buldu. BTC/USD, gün içi işlemlerde, yüzde 2,5 oranında bir değer artışıyla 47.600 dolara kadar yükseliş gördü. BTC’nin hâlâ 47.790 dolarda bulunan 200 günlük hareketli ortalama değeri altında hareket ettiği görülürken ABD işlem saatlerinde bu seviyesinin üzerine çıkma girişimi devam ediyor.

Bitcoin hakimiyet oranı ise dün yüzde 40 değeri altına sarktıktan sonra bugün yeniden bu değerin üzerine çıkmış durumda. Piyasa algısını ölçen Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde ise bugün bir düşüş söz konusu.

Dün, 24 seviyesini gösteren Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, 2 puanlık düşüşle 22 seviyesine geriledi ve aşırı korku alanına geri döndü. Bu görünüm, piyasaya dair endişelerin arttığını ima ederken bazı piyasa katılımcıları, aşırı korku periyotlarını bir satın alım fırsatı olarak değerlendiriyor.

Ethereum iki günlük düşüşün ardından bugün yükselişte

Mevcut işlem hacmi ve piyasa değeriyle altcoin piyasası üzerinde etkisi olan Ethereum, hafta başında 4.090 dolar seviyelerinden 3.600 dolara kadar gerilerken satış işlemlerinin son 48 saatte hızlandığı görüldü.

Bugün ise ETH/USD’nin ortalama 3.600 dolar seviyelerinden yüzde 3’e yakın değer kazancıyla 3.700 dolar bandına geri döndüğü görülüyor. Bugünkü yükselişe rağmen Ethereum son 24 saatlik zaman diliminde yüzde 1,2 ve haftalık yüzde 4,7 oranında değer kaybına sahip.

Günün dikkat çeken altcoin’leri

Piyasa değerine göre sıralanmış en büyük 100 kripto paranın bugün 78’i pozitif iken 22 kripto varlığın negatif bölgede kaldığı görülüyor.

Bugün ilk 100’de en çok değer kazanan altcoin’lerin başında yüzde 30 oranında değer kazancıyla 550 dolardan işlem gören Gnosis (GNO) bulunuyor.

Şu an 94. sırada bulunan GNO tokeni, bugünkü değer artışıyla ilk 100 kripto para arasına girmiş durumda. Gnosis, Ethereum protokolü üzerinde merkezsiz tahmin pazarında faaliyet gösteren projelerden biri. Platform ile ilgili son gelişmeler arasında merkezsiz bir kripto borsasının airdrop hazırlığında olduğuna dair söylentiler, GNO fiyat yükselişini tetiklemiş olabilir.

Bugün en çok değer kazanan ikinci altcoin ise Algorand. ALGO, son 24 saatte yüzde 18’e yakın değer artışıyla 1,65 doların üzerinde el değiştiriyor. Yüzde 10 üzerinde değer artışı gören diğer altcoin’ler ise Cosmos (ATOM), XDC Network (XDC) ve Monero (XMR) oldu.

ABD işlem saatlerine doğru toparlanma belirtileri görülürken şu an ilk 100’de kayıpların yüzde 5’in altında kaldığı görülüyor. Bugün en çok değer kaybı gören 5 altcoin ise sırasıyla Helium (HNT), Kusama (KSM), Uniswap (UNI), IOTA (MIOTA) ve OKB oldu.

Yazar: Günay Caymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir