Kripto para piyasalarında son durum: Hangi Altcoin’ler ön plana çıkıyor?

Investing.com – 2021 yılının son haftası, düşük hacimli işlemlerle devam ederken kripto para piyasalarında olumlu seyrin devam ettiği görülüyor. Toplam kripto piyasa değeri, bugün 2,4 triyon doların üzerini test ediyor. Gün ortasında en büyük 100 kripto varlığın 91’i pozitif devam ederken 9 kripto varlık bir önceki güne göre negatif seyrediyor. 

Bitcoin’de son durum

Bitcoin (BTC), haftaya 50.775 dolardan başladıktan sonra gün ortasına kadar 50.500 – 51.150 dolar bandında hareket etti. Geçen hafta yüzde 8,77 oranında değer kazancı elde eden en büyük kripto para, böylece 15 Kasım tarihinden bu yana 5 haftalık negatif seyrini sonlandırmış oldu. 

Geçen hafta toparlanma belirtileri gösteren Bitcoin’in hakimiyet oranı ise düşüş ivmesini sürdürüyor. Bugün Bitcoin hakimiyet oranı Ekim ayından bu yana genel düşüşün devam etmesiyle yüzde 40’ın altına çekilmiş durumda. Kripto piyasasında görülen sermaye girişlerine nazaran Bitcoin hakimiyetinde düşüş eğilimi, altcoin sermaye değerinin nispeten artışına devam ettiğinin bir göstergesi olarak yorumlanabilir. 

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi ise geçen hafta 25 seviyesinde aşırı korku durumunu yansıtıyordu. Bitcoin’in özellikle 50.000 dolar üzerinde zemin bulmasıyla piyasa yatırımcı algısında bir rahatlama ile birlikte göstergenin de bu hafta 40 seviyesine kadar yükseldiği görülüyor. 

Ethereum fiyatı dar bantta ilerlemeye devam ediyor

Ethereum (ETH), geçen hafta 4.000 dolar seviyesini geri kazandıktan sonra 4.050 – 4.100 dolar dar bandındaki hareketine devam ediyor. 

Son 24 saatte 10 milyar dolarlık bir işlem hacminin görüldüğü Ethereum’un fiyatı, geçen haftadan bu yana yüzde 6,7 oranında değer artışı gördü. 

Günün dikkat çeken altcoin’leri

Sermaye değerine göre piyasadan ayrışan Bitcoin ve Ethereum’un ve sabit kripto varlıkların işlem hacminin ardından son 24 saatte 5 milyar dolar işlem hacmiyle Bitcoin Cash (BCH), dikkat çekiyor. 26. sırada bulunan BCH, dünden bu yana yüzde 4’e yakın yükselişle 466 dolardan el değiştiriyor. 

İlk 100’de diğer yüksek hacimli kripto varlıklar arasında Polygon (MATIC) ve Terra (LUNA), 2 milyar doların üzerinde işlem hacimleriyle ön plana çıkan diğer altcoin’ler.

Kadena (KDA) değer artışıyla günün altcoin’i oluyor

İlk 100’de son 24 saatlik periyotta değer artışıyla öne çıkan kripto para 62. sıradaki Kadena (KDA) oldu. KDA, yüzde 20’ye yakın değer artışıyla fiyatını 16 dolara çıkardı. 

Son 7 günde yüzde 57 oranında bir yükselişe sahip olan akıllı sözleşmeler platformu kategorisinde bulunan Kadena, ekibin bir dizi yeni özellikler duyurmasıyla yükseliş ivmesine girdi. Bu yenilikler arasında Sushiswap gibi Ethereum tabanlı merkezsiz borsalarda “Wrap” özelliği getirilen KDA coin’i için getiri imkanının sunulması ve X-Wallet tarayıcı cüzdanına KDA desteği eklenmesi sayılabilir.

Kadena, ayrıca NFT pazarına yönelik Marmalade platformu ve kendi akıllı sözleşme dili Pact ile dikkatleri üzerine çeken bir proje. 

Bugün yüzde 10’un üzerinde değer kazancı gören Zilliqa (ZIL) (%12,5), Uniswap (UNI) (%12,2), Aave (AAVE) (%12), Monero (XMR) (%11,66), Helium (HNT) (%11), Theta (THETA) (%10,65) dikkat çekiyor. 

Ayrıca bugün yüzde 10’ya yakın fiyat artışıyla 1,56 dolar seviyesine kadar yükselen Cardano (ADA), en büyük 10 kripto para arasında öne çıkan altcoin oldu. 

En çok değer kaybeden altcoin’ler 

Bugün oldukça kısıtlı düşüşler söz konusu olurken 64. sıradaki Curve DAO Token (CRV) yüzde 3 değer kaybıyla 5,56 dolar, Sandbox (SAND), yüzde 2,87 düşüşle 6,59 dolar, Cosmos (ATOM) yüzde 1,47 düşüşle 31 dolar ve Terra (LUNA) yüzde 1,28 değer kaybıyla 96,54 dolardan el değiştiriyor. 

Bugün düşüş görülen bu 4 kripto paranın da haftalık kazançlarının yüzde 25’in üzerinde olduğunu belirtmekte fayda var. 

Yazar: Günay Caymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir