JPMorgan Analistleri: LUNA Çöküşünden Bu Altcoin’ler Faydalandı!

Bu yılın başında analistler, fiat para birimi veya altın gibi bir rezerv varlıklarla birebir desteklenen kripto para birimleri olan stablecoin’lerin potansiyeli konusunda inanılmaz derecede yükselişteydi. Şimdi, 11 Mayıs’ta yayınlanan yeni bir araştırma raporunda, analistler, Terra (LUNA) ekosisteminin ve onun algoritmik stablecoin UST’nin patlamasının bu teze meydan okuyup zorlamadığını soruyorlar. İşte uzman görüşleri…

JP Morgan analisti, piyasa çöküşünü yorumladı

coinmuhendisi.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçtiğimiz hafta Cumartesi günü Terra’nın algoritmik stablecoin’i UST, önemli bir yükselişin ortasında dolardan ayrılmaya başladı. Takip eden günlerde, LUNA değerinin yaklaşık yüzde 99’unu kaybetti. Terra’nın çöküşü, kripto pazarındaki önemli volatilitenin ortasında geldi.  Ancak JPMorgan analistleri henüz 2018 döngüsüne benzeyen bir kripto kışı yaşadığımızı düşünmüyorlar.

Analistler, kripto yatırımcıları arasında duygunun “kötüleştiğini” ve pozisyon ölçümlerinin negatife döndüğünü belirtse de, “aşırı satım”  metriklerine dikkat çekiyorlar.  Son günlerde, Terra’nın UST stablecoin’inin başarısız olmasına rağmen, stablecoin’lerin kripto pazarındaki payı daha da yükseldi. Panigirtzoglou, “Stablecoin’lerin toplam kripto para piyasa değeri içindeki payı aşırı yüksek görünüyor ve aşırı satım koşullarına işaret ediyor ve buradan kripto pazarları için önemli bir yükseliş var,” ifadelerini kullandı.

LUNA çöküşü Ethereum’a yaradı

Analistlerin dikkat ettiği bir diğer aşırı satım koşulu, daha şiddetli bir gerilemeye doğru dönüş olarak gösteriliyor. Geriye dönüklük, Bitcoin gibi bir varlığın mevcut fiyatının vadeli işlem piyasasındaki fiyatından daha yüksek işlem görmesidir. Geriye dönüş, 2018 kripto kışında, fiyatın o zamanki rekor olan 19.890 dolardan 10.000 doların altına düştüğü ve yaklaşık iki yıl daha işlem gördüğü yerde meydana geldi, ancak analistler mevcut durumun o kadar da korkunç olmadığını belirtiyor.

Panigirtzoglou, kripto pazarlarında kurumsal talep olduğunu söyledi. “Şu anda gerilemenin ciddiyeti, Mayıs 2021’den daha fazla düşüş/aşırı satım koşullarına işaret ediyor” diye ekledi. Son olarak Panigirtzoglou, “Terra ekosisteminin çöküşünden en büyük yararlanan, yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi şu anda pazar payını yüzde 50’den yüzde 57’ye çıkaran Ethereum oldu. Diğer katman 1 (layer-1) çözümleri, pazar paylarında daha mütevazı bir artış gördü,” ifadelerini kullandı. Layer-1 coin’leri arasında SOL, ADA, DOT, AVAX gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir