Hard Cap ve Soft Cap

Hard Cap ve Soft Cap Nedir?

 

Hard Cap

Hard cap aslında , kripto analiz web sitelerinin ve proje topluluklarının yakından izlediği önde gelen parametrelerden biridir.  Bir kuruluş veya şirket  kripto para projesi için fon toplamak istediğinde, genellikle bir ICO başlatır. Hard cap terimi ICO esnasında, satılabilecek token sayısının üst sınırını ifade eder. Başka bir ifadeyle hard cap, ICO esnasında ekibin toplamayı istediği maksimum yatırım miktarıdır.

ICO esnasında şayet hard cap yani maximum yatırım seviyesine seviyesine ulaşılmışşa token’ler o tur için satılmış olarak kabul edilir. Yani ICO etkinliği maksimum hedefine ulaştığı için geliştiriciler proje token’leri karşılığında daha fazla yatırımcı fonunu kabul etmez. A Brief Introduction to ICO Initial Coin Offering | by Blockchain Simplified | Medium

Şirket ekibi, ihtiyaçları analiz eder ve bu bağlamda  hard cap hedefinin ne kadar yüksek olması gerektiğini belirler. Bu parametreyi belirlerken token’in iktisadi kıtlığı (economic scarcity) ve algılanan değerini de göz önünde bulundurmak zorundadırlar.

Bazı kaynaklar tarafından kabul görmese de  bazı kaynaklar, belirli bir token veya coin’in maksimum arzını ifade etmek için hard cap terimini kullanmaktadır. Bu parametre bu sayede , bir kripto paranın protokolü tarafından tanımlanan ihraç limitini temsil eder. Yani blokzinciri ağında var olabilecek token veya coin miktarının üst sınırını belirler. Ancak bu gibi durumlar için daha çok MAKSİMUM ARZ tabirini kullanmak daha sağlıklı olmaktadır.

Soft Cap

Soft Cap belirli bir projenin geliştirmeye başlaması için toplanması gereken minimum fon miktarı anlamına gelir. Ekip, projesinin sürdürülebirliliğini kanıtladıkça ve üzerine olan güveni kazanıp artırdıkça  daha fazla fon isteyebilir ve token’lerini daha fazla satabilir. Bu durum, hard cap seviyesine ulaşılana kadar devam eder.

Hard cap, minimum bir hedeften ziyade bir fon yaratma hedefini temsil ettiğinden, soft cap’ten önemli ölçüde daha yüksek bir seviyede belirlenir. Diğer taraftan, soft cap sınırı geçilmediği durumda, fonlar, satın alan herkese yeniden dağıtılır ve proje başlamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir