Elon Musk’tan “Ses Getirecek” Kripto Para Açıklaması!

Geçtiğimiz saatlerde, popüler Youtube podcast’i Lex Fridman’a katılan Elon Musk, tarihsel hataların mevcut para sistemini karakterize ettiğini öne sürdü. Tesla CEO’su hataların hükümetin aşırı baskı yoluyla para arzına müdahale etme yeteneğinden kaynaklandığını ve bu durumun para biriminin değerini “sulandırdığını” belirtiyor. Gelin, coinmuhendisi.com olarak derlediğimiz, Elon Musk’un ses getirecek kripto para açıklamalarına göz atalım.

Elon Musk, kripto para birimlerinin merkezsiz doğasına güveniyor

Bir kripto savunucusu olan Musk, hükümetin para arzını belirleme haklarını kötüye kullanmasının muhtemel olduğunu belirterek paranın merkezileşme yönünü eleştirdi. Bu doğrultuda, kripto para birimlerinin merkezi olmayan doğasının bir çözüm sunabileceğini ima etti. Musk, podcast’in bir kısmında konuya dair şu ifadelere yer verdi:

Bence kripto para olayı, para arzını seyrelten hükümetlerin katkıda bulunduğu, para adı verilen veri tabanındaki hatayı azaltmak için ilginç bir yaklaşımdır. Hükümetin para veri tabanında etkin bir şekilde düzenleme ayrıcalıkları vardır ve bu düzenleme ayrıcalıklarını, istedikleri zaman daha fazla para kazanmak için kullanabilir. Bu, veri tabanındaki para hatayı artırıyor.

Ayrıca Musk, mevcut para sistemlerinin, sistemi düzeltmek için mükemmel bir alternatif sunmak için bir revizyona ve kripto para birimlerine ihtiyaç duyan eski teknolojiyle çalıştığına inanıyor. Aynı zamanda SpaceX kurucusu, Bitcoin (BTC) gibi varlıkların ortaya çıkmasının, uzun işlem süresi gibi eksikliklere rağmen bir çözüm sunduğunu da kaydetti. Bununla birlikte, Musk’a göre bu tür zorluklar, Bitcoin’i lightning network gibi sistemi geliştirmek için devam eden girişimleri kabul ederken, sahipleri için mükemmel bir servet deposu haline getiriyor.

Satoshi Nakamoto’nun kimliği üzerine Elon Musk

Ayrıca, oturum sırasında Musk, Bitcoin’in anonim mucidi Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğini çevreleyen tartışmalara daldı. Musk, Nakamoto’nun tüm özelliklerini karşıladığı için bilgisayar bilimcisi Nick Szabo’nun Bitcoin’in yaratıcısı olabileceğine inandığını belirtti. Aynı zamanda Musk, Bitcoin’in arkasındaki kişi olabileceğine dair önceki söylentileri de reddetti.

Musk’ın Szabo’yu seçmesi, bilgisayar bilimcinin 1998’de “BitGold” adlı bir dijital para birimi yaratma önerisinden kaynaklanıyor. Genel olarak, Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Craig Wright’ın Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu iddia etmesi, hatta kimliğini kanıtlamak için mahkeme sistemini kullanması ile birlikte, Satoshi’nin kimliği son aylarda sıcak bir konu olarak ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir