Ekonomist Altın Yatırımcılarını Uyardı: Bu Hafta Çok Kritik!

Altının rekor seviyelere yakın hızlı yükselişi, bu hafta yavaşlamış gibi görünüyor. Vadeli işlem sözleşmelerinde altın fiyatları Salı günü düşmeye devam ederken, altın fiyatı, Rusya ile Ukrayna arasındaki dördüncü tur müzakerelerin ardından Pazartesi günkü işlemlerin ortasında keskin bir düşüş yaşadıktan sonra spot işlemlerde yükseldi. Bu sırada bir analist altın yatırımcılarına uyarıda bulundu. İşte detaylar…

FED’in faiz kararı gündemde

Salı ve Çarşamba günleri gerçekleşecek olan ABD FED faiz artırımının ardından altın sahibinin yüksek fırsat maliyetine ilişkin endişeler nedeniyle Nisan vadeli işlem sözleşmelerinde altın fiyatlarının düştüğü düşünülüyor. FED’in faiz artırımına ekonomist Hatice Kolçak da dikkat çekti. Kolçak, bu durumun dolar ve altın yatırımcılarını nasıl etkileyeceğinden bahsetti ve bu haftanın kritik geçeceğini düşündüğünü söyledi.

Koçak’a göre ABD’de FED’in faiz artışını açıkladığı gün, dolarda bir miktar artış olabilir. coinmuhendisi.com olarak da bildirdiğimiz üzere birçok uzman, uzun bir süredir FED’in faiz artırımına gitmesini bekliyordu. Geçtiğimiz günlerde 40 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 7.9 olarak açıklanan enflasyon ile beraber faiz artırımından daha da emin oldu. Ancak yine de, toplantı olmadan hiçbir şeyin kesinliğinden bahsedilemez.

Ekonomist: Altın ve dolarda dalgalanmalar olacak

Ekonomist Hatice Kolçak, piyasaların FED’in 0.25 puanlık faiz artışının piyasada fiyatlandığını belirtiyor. Bunu söylerken “Arkadaşlar biliyorsunuz, piyasalar önceden her şeyi satın alır ve fiyatlar belirlenir,” ifadelerini kullanıyor. Fed’in dışında TCMB’nin toplantısına da dikkat çeken Kolçak, faiz artışındaki belirsizliğin devam ettiğine işaret ediyor. Kendisi, faizin sabit kalacağını düşünüyor.

TCMB için de zor bir tarih olduğunu belirten Kolçak, belirsizlik olduğu için gram altında ve dolarda dalgalanmalar olacağını ifade ediyor. Bu hafta al-sat yapacakların dikkat etmesi gerektiğini, gün gün ve anlık değişimlerin yaşanabileceğini belirtiyor. Ayrıca, fiyatların aşağı düşüşler yaşayabileceği gibi yukarıya çıkışlar da görebileceğinin altını çiziyor. Bu nedenle kademeli al-sat önerdiğini bildiriyor. Kolçak, bunların yatırım tavsiyesi olmadığını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.