Covalent Nedir? CQT Token Nedir?

Covalent, yüz milyarlarca veri noktasından anlamlı çıktılar oluşturmak için büyük veri teknolojisinden yararlanır.

Covalent; şirketler, bireysel yatırımcılar, danışmanlık firmaları, hedge fonları, DeFi platformları, devlet kurumları, NFT platformları ve dApps’ler (Merkeziyetsiz Uygulamalar) gibi birçok farklı gruba blok zincirleri üzerindeki gerçek zamanlı veri aktarımı sağlayıcısıdır.

Veri Bilimciler ve Analistler

Yazımızda sıkça değineceğimiz Veri Bilimi ve Veri Bilimcileri nedir? Ne yaparlar? Bunları sorgulayalım;

Küçük işletmelerden devasa şirketlere kadar uzanan tüm bu yapılar karar verme aşamasında, sahip oldukları verileri incelerler. Bu noktada devreye veri bilimciler ve analistler girer, veri bilimi ve analistleri son birkaç yıldır ABD içerisinde online iş arama sitelerinde en çok arananlardandır.

Biliyor muydunuz?

The World Economic Forum (Dünya Ekonomik Forumu), veri bilimcileri ve analistlerini 2023 yılına kadar olan süreçte en çok ihtiyaç duyulan pozisyon olarak değerlendirmiştir.

Covalent Platformu ve işleyişi

Covalent, ufak bir blockchain’den oldukça uzun ve zahmetli bir şekilde veri elde etmek yerine, çoklu blockchain ağ zinciri ile bir çok blockchain’den verileri çok kısa sürede veri toplayabilir. Doğrudan blockchain sorguları, herkesin bildiği gibi önemli ölçüde zaman ve kaynak tüketir. Ayrıca, daha önce yapılmış aramaları etiketleyerek sonsuz veri kaydeder. Aynı konu üzerine arama yapan kişi, şirket ve firmalara kolaylık sağlayarak Blockchain verilerine oldukça kısa sürede daha ayrıntılı bir arama yapmasını mümkün kılar. Bu şekilde Covalent, bir blok zincirine bağlanan ve birikmiş tüm verileri işleyen ve depolayan bir araç görevi görür.

Bu sayede basit bir API aracılığıyla yatırımcıların & geliştiricilerin verilere kolayca erişmesini sağlar. Covalent’in genel amacı, blockchain’ler arasında veri toplaması, düzenlemesi ve aktarması gereken büyük şirketler için inşa edilmiş yüz milyarlarca veri noktasından anlamlı çıktılar oluşturmak için büyük veri teknolojisinden yararlanan şimdilik tarayıcı tabanlı bir platformdur.

 

Biliyor muydunuz?

Google, Amazon, Apple, Microsoft ve Facebook. Bu çok uluslu devasa şirketler Dünya üzerindeki veri bilimiyle uğraşan kişileri bünyesinde en fazla barındıran şirketlerdir.

Başarılı bir girişimci olan Ganesh Swami(CEO) fizik, veri bilimi-depolaması-yönetimi konularında 10 yıldan fazladır edindiği tecrübeyi, IBM’de çalışmış ve sonralarında Kanada’nın ilk Bitcoin ticareti sitesi olan Bex.io’da görev yapmış olan Levi Aul (CTO) ile bir araya getirerek Covalent’i kurdular.

Covalent, blok zinciri dünyası adına kritik bir ihtiyaca cevap veren, eksik bir noktayı tamamlamayan, organize edilmemiş, düzenlenmemiş ve kolay erişilebilir olmayan verileri elde etmeyi başarmaktadır.

Katman-1 blok zincirlerinin çoğaldığı ve DeFi’nin yükselişi ile Ethereum’un verilerinin giderek daha da karmaşık hale geldiğini günümüzde, veri sorununu çözmek, blok zinciri mimarisi içerisinde protokollerden bağımsız hareket edebilen veri analizi ve yönetimi Covalent için pazarda büyük bir fırsat yaratıyor.

Covalent ile partnerlik sağlayan önemli projeler;

CQT (Covalent Query Token) Nedir?

Platform üzerinde CQT Token’ın bir çok işleyiş mekanizması vardır. Bu konuya daha anlaşılır bir biçimde hakim olmak adına çok açıklayıcı bulduğum şu bilgilendirme yazısını anlaşılır biçimde sizler ile paylaşmak istiyorum;

  • Covalent Ağı üzerinde yapılan aramalara, istenilen verileri sağlayarak yanıtlayan Validatörler CQT tokenı ile ödüllendirilir. Ancak bu durum herhangi bir sorgu işlemini CQT fiyat ekonomisine dahil etmemiş olur.
  • Hizmet Seviyesini korumak ve ağ üzerinde gerçekleşecek veri sorgulamalarını cevaplayabilmek için daha iyi donanım ve altyapı hizmeti sağlayan sistemler CQT tokenı ile ödüllendirilir. Bu işleyiş hizmetin kalitesini, daha hızlı ve hata payı düşük sorgulamalar ile artıracak, işlemin teminatı olarak da Validatörler belirli bir miktar CQT token kilitlemesini gerektirecektir. Hizmetin aksamasını sebep olunacak durumlar oluşur ise kilitlenen tokenlar üzerinden cezalandırma uygulanacaktır.
  • Uygulama geliştiricilermelerine ödül olarak, Covalent geliştiriciler için veritabanı üzerinde çeşitli programlar geliştirenlere ödül olarak CQT token dağıtacak, bunun sayesinde Covalent kendisiyle beslenen uygulamaların ortaya çıkmasını sağlayan bir ekosistem oluşturacaktır.

Covalent’i Destekleyen Önemli Kuruluşlar;

Covalent hali hazırda mükemmel bir proje olarak karşımıza çıkmakta. İlerleyen süreçlerde Covalent’in adını sıkça duyacağımız bir geleceğe hazırlıklı olun.

Covalent Nedir? CQT Token Nedir?” te bir düşünce

  1. erhan diyor ki:

    Merhaba;
    covalent ne zaman lstelenir, ne kadar olma ihtimali var ve nasıl bir yol izlemeliyiz bunun hakkında youtube kanalınızda yada maile cevap olarak bilgi alabilirmiyim. sizin sıkı takipçiniz olarak cevabınızı bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir