Bu Altcoin’e Büyük Saldırı: Coinler Çalındı ve Fiyat Çöktü!

Fantom tabanlı algoritmik varlık protokolü Fantasm Finance (FSM), Perşembe günü erken saatlerde 2.6 milyon doların üzerinde altcoin çalınarak istismar edildi. Çalınan tokenlar Tornado Cash isimli gizlilik protokolü kullanılarak Ethereum (ETH) ile değiştirildi. Coinmühendisi.com olarak detayları aktarıyoruz…

Fantasm Finance, 2.6 milyon dolar kaybetti

Ekibin 9 Mart’ta Twitter üzerinden yaptığı duyuruya göre, sentetik varlık ağı Fantasm Finance, yaklaşık 2.6 milyon dolar değerinde 1.007 ETH’nin kaybedildiği bir saldırı yaşadı. Saldırganın adresi hırsızlığın boyutunu gösteriyor. Şu anda, havuzda geri ödeme için kalan yaklaşık 1,8 milyon FTM var. Ekip, “FTM teminat rezervimiz kullanıldı, şu anda itfa için kalan 1.820.012 FTM havuz bakiyesi var” diye tweet attı. FTM, Fantom’un yerel tokenıdır ve Fantasm’da teminat desteği olarak kullanılan tokenlardan biridir.

Hackerlar, Fantom’ın Fantasm’daki FTM’sinin bir temsili olan XFTM’yi az miktarda FSM tokenı kullanarak basabildiler. Alpha Finance baş mühendisi Nipun Pitimanaaree, Blockchain kayıtlarını inceledikten sonra bir tweet’te, bilgisayar korsanlarının 50 FTM ile başladığını ve kademeli olarak toplamda 2,8 milyon XFTM’yi takas etmek için daha büyük miktarlar kullanarak devam ettiğini söyledi. Çalınan fonlar daha sonra, anonim token takaslarına izin veren gizlilik protokolü Tornado Cash kullanılarak takas edildi. İşlemi yapılan 1.007 ETH, 2.6 milyon dolara denk geliyor.

Fantasm’ın altcoin fiyatı sert düştü

Fantasm geliştiricileri, takip eden bir tweet’te, FTM teminatının bir kısmının “beyaz saldırıya uğradığını”, güvenlik endişelerini işaretlemek için bir protokolden yararlanmayı veya bu durumda, saldırıya uğrama riski altında tokenları kurtarmayı ifade eden bir süreç olduğunu söyledi. Bu ayın başlarında piyasaya sürülen Fantasm Finance, Fantom ekosistemi için sentetik tokenları geliştirmeyi amaçlayan merkezi olmayan bir finans (DeFi) projesidir.  Fantasm geliştiricileri, etkilenen kullanıcılar için bir tazminat planı üzerinde çalışıldığını söyledi.

Bu arada FSM tokenının fiyatı 15.33 dolardan 3.68 dolara kadar geriledi. Hack haberinin yayılmasıyla FSM, son 24 saatte yüzde 66.2’lik bir düşüş yaşamış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.