Bu Altcoin’den Rekor: Düşen Piyasada Yüzde 700 Yaptı!

Dört haneli Ethereum Name Service (ENS) alan adlarının satışları geçen hafta fırladı. Mevcut piyasa fiyatlarına göre, dört basamaklı bir ENS alan adının (domain) taban fiyatı 0.5 ETH civarında, yani 1.450 doların üzerinde. Bu yükseliş, ENS altcoin projesini de etkiledi. İşte detaylar…

Ethereum Name Service’in alan adlarında patlama yaşanıyor

Ethereum Name Service (ENS) 0000 ile 9999 arasında değişen .eth adlan adları, son zamanlarda NFT yatırımcıları, meraklıları ve traderlardan oldukça fazla ilgi gördü. Üç ve dört haneli alan adları yıllardır ortalıkta dolaşsa da, son zamanlarda ikincil piyasalarda bu alan adları için bir satın alma çılgınlığı yaşanıyor. Dune Analytics’in ENS verilerine göre, alan satışlarındaki artış 21 Nisan’da başladı ve sonraki hafta .eth adı kayıtlarının sayısı 2.721’den 21.188’e yüzde 700 sıçradı.

ENS alan adları için OpenSea ticaret hacmi, mevcut fiyatlarla yaklaşık 7.3 milyon dolara yani 2.613 ETH’ye yükseldi. Bu durum yüzde 3.000’in üzerinde bir artışa işaret ediyor. İkincil piyasada en çok alım satım faaliyeti son 48 saat içinde gerçekleşti. Şimdiye kadarki en pahalı alan adı, 28 Nisan’da 55.5 ETH’ye satın alınan “555.eth” oldu. Son zamanlarda Ethereum Name Service’e isim kaydettirenler sadece bireysel kullanıcılar değil. Budweiser ve Puma gibi büyük markalar ve şirketler de alan adlarını kaydettirdi.

Altcoin fiyatı da yükseldi

Ethereum Name Service’teki (ENS) bu çılgınlık, projenin altcoin’ini de olumlu etkiledi. ENS isimli altcoin, son 24 saatte 17.48 dolardan 22.90 dolara kadar yükseldi. Yazım sırasında ise yüzde 14’lük bir artış ile 19.54 dolardan el değiştiriyor. coinmuhendisi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Etheren Name Service, Ethereum Blockchain’ine dayalı dağıtık, açık ve genişletilebilir bir adlandırma sistemidir.

ENS, john.eth gibi insan tarafından okunabilen Ethereum adreslerini Metamask gibi cüzdanlardan bildiğiniz makine tarafından okunabilen alfasayısal kodlara dönüştürür. Meta verileri ve makine tarafından okunabilen adresleri insan tarafından okunabilen Ethereum adresleriyle ilişkilendiren ters dönüşüm de mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir