Altcoin

Bu Altcoin’de Dolandırıcılık Gizli: Fiyatı Çakıldı!

Rug pull, bir kripto geliştiricisinin yatırımcılara yeni bir projeyi (genellikle yeni bir token) tanıttığı ve ardından on milyonlarca hatta yüz …

single-image

Rug pull, bir kripto geliştiricisinin yatırımcılara yeni bir projeyi (genellikle yeni bir token) tanıttığı ve ardından on milyonlarca hatta yüz milyonlarca dolarla ortadan kaybolduğu kazançlı bir dolandırıcılıktır. Bir Blockchain analiz kuruluşu olan Chainalysis’e göre, bu tür dolandırıcılıklar kurbanlarına 2021’de 2,8 milyar dolarlık mağduriyete neden oldu ve tüm Bitcoin dolandırıcılığı kazançlarının %37’sini oluşturuyor. PeckShield tarafından bildirilen yeni bir altcoin rug pull operasyonu ise Tether Shiba’nın (TSHIB) oldu. Coinmühendisi.com olarak gelişmenin ayrıntılarını aktarıyoruz…

Bu altcoin projesinden uzak durun

Blockchain güvenlik firması PeckShield, gün içinde yatırımcılara bir kripto para birimi hakkında uyarılarda bulundu. Rugpull, yakın tarihli bir Twitter gönderisinde PeckShield tarafından Tether Shiba (TSHIB) projesinde keşfedildi. Güvenlik firmasına göre Tether Shiba’nın (TSHIB) sosyal medya profilleri kaldırıldı. Proje sosyal medya profillerini silip ortadan kaybolduktan sonra tokenin fiyatı önemli ölçüde değer kaybetti. Blockchain analitik ve güvenlik firmasına göre yatırımcılar Tether Shiba projesinden uzak durmalı.

Aşağıdaki grafik, Tether Shiba’nın (TSHIB) son saatlerdeki fiyat hareketlerini gösteriyor. Mevcut seviyelerde TSHIB, 0.0007 dolar bölgesinden 0.0005 dolara kadar geriledi. Bu, zirve fiyattan yaklaşık %30 değer kaybı anlamına geliyor.

Dolandırıcılar Binance borsasına bile sızdı

Tether Shiba’nın (TSHIB) dışında, yakın tarihli gelişmelerde, JasmyCoin (JASMY) isimli bir altcoin projesinin arkasında ekip “rug pull” yöntemiyle JASMY token satışlarına başladı. Tıpkı TSHIB’da olduğu gibi, token’i büyük miktarda elinde bulunduran cüzdanlar piyasa yavaşça JASMY token satıyor. Güvenlik firmalarının tavsiyesi bu kripto para birimlerinden uzak durulması.

Son olarak, Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) bir raporu, yatırım dolandırıcılığıyla ilgili projelerin Ekim 2020’den Mart 2021’e kadar yaklaşık 6.800 şikayet aldığını gösteriyor. Bildirilen kayıplar on kattan fazla artarak 80 milyon doların üzerine çıktı. Tüm kripto para biriminin yüksek teknoloji parlaklığı için, ilgili dolandırıcılıkların çoğu, klasik sahtekarlıkların yeni çıkmış versiyonları üzerinden düzenleniyor. İnternette milyarder veya diğer büyük isimler gibi görünen dolandırıcılar üzerinden yürütülen obsesyonlarda görmek mümkün.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Hoşunuza Gidebilecek Gönderiler