Bitcoin’de Death Cross Göründü! “Bu Diplere Kayabiliriz”

Bitcoin’in 50 günlük ve 200 günlük EMA ortalamaları arasındaki son düşüş geçişleri fiyatları düşürmede başarısız olsa da, analistlere göre bu seferki death cross diğerlerinden farklı sonuçlar verebilir. Bu yazıda, Bitcoin death cross oluşumlarının tarihini ve analist Yashu Gola’nın teknik analizlerini inceleyelim.

Bitcoin death cross geçmişi

Önceki death cross geçişleri, son iki yılda Bitcoin için önemsizdi. Örneğin, Mart 2020’de 50-200 günlük bir EMA düşüş geçişi, BTC fiyatı yaklaşık 9.000 dolardan 4.000 doların altına düştükten sonra ortaya çıktı ve tahminlerden çok gecikmeliydi. Ek olarak, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, Bitcoin’in 2020’nin sonunda 29.000 dolara yükselmesini engellemede çok az etkisi oldu.

Benzer şekilde, Temmuz 2021’de Bitcoin günlük grafiğinde (Mart 2020’de olduğu gibi) daha gecikmeli ve daha az öngörücü olan bir death cross ortaya çıktı. Oluşumu büyük bir satışa yol açmadı. Bunun yerine, BTC’nin fiyatı Kasım 2021’e kadar 69.000 dolara yükselmeden önce yalnızca yatay konsolide oldu.

Death cross bu sefer tehlikeli görünüyor

Bitcoin’in son düşüşü, Fed’in 2022’de ayda 120 milyar dolarlık varlık satın alma programının geri çevrilmesi ve ardından üç faiz artırımı da dahil olmak üzere gevşek para politikalarını agresif bir şekilde gevşetme kararıyla ilgili artan yatırımcı endişesini yansıttı. Tipik olarak, yükselen faiz oranları, Bitcoin gibi değişken araçları elde tutmayı garantili getiriler sunan devlet tahvillerinden daha az çekici hale getirir. Genesis Global Trading’in piyasa başkanı Noelle Acheson, bunun, “Bitcoin’in bir risk varlığı gibi davrandığını tanıtladığını” ve kısa vadeli sahiplerin “çıkışa yakın” olacağı anlamına geldiğini düşünüyor.

Sonuç

Sonuç olarak, nakit likiditesindeki genel düşüş, death cross ile birleştiğinde, analist Gola’ya göre Bitcoin için daha fazla satışı tetikleyebilir. Ancak bu, BTC fiyatının aşağıdaki grafikte gösterilen 0,382 Fib çizgisi olan 40.000 dolar civarındaki mevcut destek seviyesinden sıçramadığı sürece geçerli olacak. Bununla birlikte, 40.000 doların altındaki bir kırılma, Bitcoin fiyatını 35.000 dolara yakın bir sonraki Fib hattı desteğine gönderme riskini taşıyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir