Bitcoin, ETH, SHIB, DOGE ve Altcoin’ler Neden Düşüyor?

Bitcoin 40.000 dolara yaklaşırken, Ethereum 3.000 doların biraz üzerindeki seviyelere düştü. Diğer birçok düşük ölçekli altcoin, hafta sonu boyunca daha sert darbeler aldı. Piyasada düşüş eğilimi hakim. Peki son günlerde neler yaşandı? coinmuhendisi.com olarak, detayları sizler için derledik, birlikte konuyu inceleyelim… Ethereum (ETH) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Bitcoin, Ethereum ve birçok altcoin kan kaybediyor!

Kripto para alanında düşüş hissi hakim. Kripto para piyasası volatil modda yer alıyor. Bitcoin, bu hafta sonu 42.000 dolardan 40.600 dolara düşerek büyük bir darbe daha aldı. Ethereum da 3.000 doların biraz üzerindeki seviyelere kadar düştü. 40.000 dolar ve 3.000 dolar seviyeleri, her iki varlık için de önemli psikolojik kilometre taşları olarak hareket ettikleri için dikkate değer.

Önde gelen iki kripto para o zamandan beri 42.000 dolar ve 3.150 dolar civarında toparlandı, ancak çoğu düşük sermayeli kripto para o kadar iyi sonuç vermedi. Solana, Avalanche ve Polygon, geçen hafta piyasa değerlerinin %20’sinden fazlasını tıraş ettikten sonra bugün kırmızıda işlem görüyor. Piyasa satışları ayrıca Axie Infinity, çeşitli DeFi tokenleri ve Dogecoin ve Shiba Inu gibi meme tokenlerini de vurdu.

Piyasada neler yaşandı? İşte çöküşün nedeni ve güçlü kalan altcoin’ler

Varlıkların çoğu düşüş eğilimi nedeniyle zarar görmüş olsa da geçen hafta yükselen aykırı altcoin’ler arasında Chainlink, Harmony ve Cosmos tabanlı merkezi olmayan borsa Osmosis yer alıyor. FED’in faiz oranlarını artırma planlarını açıklamasının ardından Çarşamba günü piyasa bir düşüş yaşadı. Bu güncelleme, FED’in enflasyonu kontrol altına almaya çalıştığı için, borçlanma maliyetinin muhtemelen daha pahalı hale geleceğini belirttiği için dikkate değerdi. Bu tür ortamlarda, hisse senetleri gibi risk altındaki varlıklar zarar görme eğilimindedir.

Bu hafta kanıtladığı gibi, kripto paralar da bu koşullar altında darbe alma eğilimindedir. Bu hafta çoğu büyük kripto para için zorlu geçse de piyasada uzun süreli bir çöküşü takip ediyor. Bitcoin şu anda Kasım ayı başlarında kaydedilen 69.000 dolarlık en yüksek seviyesinden %39.2 düşerken, Ethereum zirvesinin %36.1 gerisinde. Birçok düşük değerli kripto para %50 veya daha fazla düştü. Bu haftasonunun titrek fiyat hareketinden sonra, popüler Crypto Fear & Greed Index 23 puan kaydetti ve bu da piyasanın “aşırı korku” içinde olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.