Bitcoin 50.000 dolar üzerinde kalırken altcoin piyasası hareketleniyor

Investing.com – Kripto para piyasaları toplam değeri, dün yüzde 5’e yakın değer arıtışıyla 2,4 trilyon dolar sınırına kadar yükseldi. Bugün ise kazançların genel olarak korunduğu görülüyor. Altcoin pazarı da 1,42 trilyon dolar seviyesine yükselmiş durumda. Günlük ortalama işlem hacmi ise düne göre bir miktar artarak 100 milyar dolar seviyelerine ulaştı. Son 24 saatte piyasaya giren ortalama 100 milyar dolarlık fon ile Bitcoin (BTC), 50.000 dolar kritik seviyesinin üzerine çıkmış oldu. 

Bitcoin 2 hafta sonra yeniden 50.000 dolar bandında

Bitcoin (BTC), bir önceki gün 49.000 dolar seviyesinin altında kaldıktan sonra dün öğleden sonra başlayan alışlar BTC/USD paritesini 51.500 dolar seviyesine kadar taşıdı. Son 24 saatte yüzde 5 değer kazanan BTC, şu an 51.000 dolar seviyesinde el değiştiriyor.

Bitcoin fiyatı yükselirken BTC hakimiyet oranı ise yüzde 40 seviyesinde sabit kalıyor. Bu durum altcoin pazarına olan talebin de güçlü olduğunun bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

Piyasa algısını takip etmek amacıyla Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi kontrol edildiğinde dün 34 seviyesine düşen endeksin bugün yeniden 41 seviyesine yükseldiği görülüyor. Gösterge, korku alanında devam ederken piyasa yükselişiyle birlikte ibrede de bir artış söz konusu. 

Ethereum’da son durum  

Ethereum (ETH), 4.000 dolar desteğini kaybettikten 10 gün sonra yeniden bu psikolojik fiyat seviyesinin üzerinde işlem görmeye başladı. Dün 4.150 dolara kadar yükseliş kaydeden Ether, bugün düşük hacimli devam eden işlemlerde 4.100 doların altına çekilmiş durumda. 

Günün öne çıkan altcoin’leri

Bitcoin ve Ethereum son 24 saatlik işlemlerde yukarı yönlü ivmeye sahipken altcoin pazarında da hareketli saatler yaşandı. Şu an ilk 100 kripto paradan 92’si artıda devam ederken 8 kripto varlığın negatif olarak devam ettiği görülüyor.

Terra (LUNA) bugün de fiyat keşfine devam etti

En büyük 10 kripto para arasında son 24 saatte yüzde 15’e yakın değer kaybıyla 100 dolar fiyatına kadar yükselen Terra (LUNA) göze çarpan kripto varlık olmaya devam ediyor. LUNA/USD, bugün 101,5 dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini yenilemiş oldu.

İlk 10’da tek negatif değer XRP’de görülürken Ripple tokeni son 24 saatte binde 32 oranında değer kaybıyla 0,97 dolar seviyesinde stabil kalıyor denebilir. 

Listeyi ilk 100 olarak genişlettiğimizde bugün 96. sıradaki Dogelon Mars (ELON), yüzde 36,64 oranında değer kazancıyla ilk sıradaki yerini alıyor. Dünyanın en zengin insanının adıyla anılan şaka temalı kripto varlık sektöründe yer alan ELON tokeni, 1 milyar dolara yakın bir piyasa değerine sahip. 

Metaverse sektörünün popüler kripto varlığı Sandbox (SAND), dünden bu yana değerini yüzde 21 oranında artırarak bugün ilk 100’de en çok kazandıran ikinci altcoin oldu. SAND, son yükselişle 6,14 dolar seviyesine kadar yükselmiş durumda. Bugün, yüzde 15 üzerinde değer artışına sahip diğer altcoinler arasında Internet Computer (ICP), Fantom (FTM) ve eCash (XEC) bulunuyor. 

İlk 100’de düşük miktarlı değer kayıpları arasında 93. sıradaki XDC Network yüzde 2,18 değer kaybıyla ilk sırada yer alırken yearn.finance (YFI) ve Helium (HNT) yüzde 1,87 ve 1,37 değer kayıplarıyla bugün düşük talep kripto paralar arasında bulunuyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir