Başarılı Analistten Rekor Altın Tahmini: Tarih Bile Koydu!

“Altın tarihi bir kırılmanın ortasında görünüyor” diyen teknik analist Jordan Roy-Byrn, altının 3.000 dolarlık bir yukarı yönlü hedefi ve kabaca 4.000 dolarlık bir günlük hedefi olan süper bir boğa kupa ve kulp modeli (cup and handle) hakkında yazdı. Biz de Coinmühendisi.com olarak kendi anlatımıyla Jordan Roy-Byrn’ın analizlerini okuyucularımız için hazırladık.

“Altın için bu hedeflere iki veya üç yıl içinde ulaşılabilir”

Önemi anlamak için, altın ve borsadaki benzer tarihi kırılmaları incelemek gerekir. Borsa, son 80 yılda üç tarihi kırılma yaşadı. 1949’un sonlarında borsa, bir kupa ve kulp modelini kıracağı ve önümüzdeki sekiz yıl içinde %278 oranında yükseleceği bir hamleye başladı.

1966’da Dow Jones Sanayi Ortalaması 16 yıllık bir temelden çıktı. 1982’den 1987’nin en yüksek seviyesine kadar, S&P 500 %233 yükseldi. En son 2013 yılında borsa 13 yıllık bir tabandan çıktı. Değerleme ve önceki kazançlar açısından oldukça geniş olduğu için, önümüzdeki beş yıl içinde sadece %100 kazanç elde etti.

Altının geçmişi o kadar temiz değil, ancak çok yıllı kırılmaların önemini görebiliriz. Başkan Nixon, 1971’de Altın Standardını sona erdirdiğinde, altın kısa süre sonra 25 yıllık bir temelden patladı. Altın fiyatı o zaman yapay olarak düşüktü ve bu yüzden üç yıldan biraz fazla bir süre içinde %450’nin üzerinde patladı ve sonraki altı yılda bu yüksek seviyeden dört katına çıktı. Altında bir sonraki çok yıllı önemli kırılma 2005’te gerçekleşti. Altın, üç yıldan az bir sürede neredeyse %150 ve altı yıldan biraz fazla bir sürede %360 değer kazandı.

Bu tarihsel, çok yıllık çıkış hamleleri yalnızca bir veya iki yıl sürmedi. Borsada sekiz, beş ve beş yıl sürdüler. İki büyük kırılma, altındaki büyük bir düzeltmeden önce üç ve altı yıl sürdü.

Altının yukarıda bahsedilen kupa ve kulp çıkış hedeflerine iki veya üç yıl içinde ulaşılabilir. Ancak bu büyük çıkış hareketlerinin tarihi, bu hareketin hem fiyat hem de zaman olarak uzayacağını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.