Altın ve Bitcoin Yatırımcıları Dikkat: FED Tutanakları Açıklandı!

Merakla beklenen FED tutanakları açıklandı. Bitcoin fiyatı ve altın fiyatı haberle düştü. Çünkü FED, daha erken ve daha hızlı faiz artırımları olasılığının sinyalini verdi. coinmuhendisi.com olarak, detayları sizler için derledik, birlikte konuyu inceleyelim…

FED tutanakları açıklandı! İşte altın ve Bitcoin (BTC)’de durum

Tüm piyasaların gözü FED tutanaklarında… Merakla beklenen tutanaklar açıklandı. Aralık ayındaki FED toplantı tutanaklarının yayınlanmasının ardından Bitcoin ve altın fiyatı aşağı yönlü hareket etti. Çünkü FED, daha erken ve daha hızlı faiz artırımları olasılığının sinyalini verdi. Bitcoin fiyatı 45.690 dolara kadar gerileyerek 1.000 dolardan fazlasını sildi. Altın fiyatı ise 1.824 dolar seviyesinden 1.816 dolar seviyesine bir anda gerildi. Altın piyasaları şimdi son günlerdeki kazançlarını kaybediyor.

FED yetkilileri, Çarşamba günü yayınlanan toplantı tutanaklarına göre, ABD’de sıkı bir iş piyasası ve yüksek enflasyonun daha hızlı faiz artırımları ve merkez bankası toplam varlıklarında kesinti gerektirebileceğini kaydetti. Tutanaklarda şu ifadeler yer aldı:

Katılımcılar genel olarak not ettiler… federal fon oranını daha önce katılımcılar tarafından tahmin edilenden daha erken veya daha hızlı yükseltmek haklı olabilir. Bazı katılımcılar, Federal Rezerv‘in bilançosunu küçültmeye başlamanın akıllıca olacağını da belirtti.

Peki FED tutanaklarında neler var?

Habere yanıt olarak altın ve BTC günlük kazançlarının çoğunu sildi. Aralık toplantısı Fed için şahin bir dönüm noktası oldu. Merkez bankası, FED’in varlık satın alma programını 2022’nin başlarında tamamlayacak şekilde, ayda 30 milyar dolara kadar olan daralma hızını iki katına çıkaracağını açıkladı. FED, politika değişikliğinin ana nedenleri olarak sorunlu enflasyonu ve güçlü ekonomik toparlanmayı gösterdi.

FED Başkanı Jerome Powell Aralık ayında gazetecilere verdiği demeçte, ABD ekonomisinin mevcut durumu, enflasyon ve ücretler nedeniyle bu para politikası değişikliğini yapmanın “gerçekten uygun” olduğunu söyledi. Çünkü “Fiyat artışları artık daha geniş bir mal ve hizmet yelpazesine yayıldı.” Güncellenen nokta grafiği, Fed yetkililerinin 2022’de üç çeyrek puanlık faiz artırımları öngördüklerini de ortaya koydu. Powell Aralık ayında düzenlediği basın toplantısını, FED’in indirim tamamlanana kadar faiz artırmayacağına işaret ederek sonlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.