Altın Rekor Üstüne Rekor Kırdı: Analistler Sıradakini Verdi!

Artan küresel ekonomik belirsizlik ve Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş, altın fiyatını yeni bir gün içi yüksek seviyeye çıkaran güvenli liman talebiyle finans piyasalarını alt üst etmeye devam ediyor. Ons altın, 2.014 dolar ile 2020 yılında kırılan 2.070 dolarlık rekor seviyesine bir hayli yaklaştı. Peki, sırada neler var? Coinmühendisi.com olarak tüm detayları aktarıyoruz…

Altın, ralliye devam ediyor: Sıradakiler neler?

Altın rallisi, IHS Markit’in Yatırım Yöneticisi Endeksi’nin ABD hisse senedi yatırımcısı risk iştahının en düşük noktaya düştüğünü gösterdiğini söylemesiyle geldi. Söz konusu raporun yazarı,  “Yoğunlaşan Ukrayna krizinin mevcut ters esintileri ve endişeleri daha da artırmasıyla ABD hisse senedi yatırımcıları arasındaki ruh hali Mart ayında çok daha karamsar bir hale geldi,” ifadelerini kullandı.

Altın yeni yatırımcıların ilgisini çekerken diğer sektörlerin gerisinde kaldı. IHS’in yöneticisi Chris Williamson, ABD’de benzin fiyatları rekor seviyelere çıkarken, yatırımcıların en çok enerji sektöründe yükseldiğini söyledi. Bu arada, ham petrol fiyatları 2008’den bu yana en yüksek seviyesinde, fiyatlar yaklaşık iki hafta öncesine göre yüzde 40’a yakın arttı. Altın fiyatları Doğu Avrupa’daki çatışmanın başlamasından bu yana yüzde 9 arttı.

Analistler, altının fiyatındaki yükseliş konusunda oldukça iyimser

Anket, yatırımcıların kamu hizmetleri ve temel malzemeler konusunda da iyimser olduğunu gösteriyor. Williamson, “Ukrayna krizi alevlenirken sektördekilerin tercihleri ​​çarpıcı bir şekilde değişti, en göze çarpanı da keskin bir şekilde enerji ve kamu hizmetleri hisselerine doğru kayılması oldu. Ancak yatırımcılar Rusya’nın işgalinin sonuçlarını tartarken finansal etkenler uzak kaldı,” ifadelerini kullandı.

Analistler, tüm bu piyasa kargaşasının altın gibi güvenli liman varlıklarını desteklemeye devam edeceğini söylediler. Bazı analistler, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimler azalmaya başlarsa hissiyatın değişebileceği konusunda uyardı. Bununla birlikte, diğerleri, çatışma sona erse bile enflasyon baskılarının küresel ekonomik aktivite üzerinde önemli bir engel olmaya devam edeceğini söyledi. Neler olacağını ise zaman gösterecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.