Coin NFT

Altın Fiyatları İçin Yükseliş Bitti Mi? İşte Beklentiler ve Seviyeler!

“Bugün mutlak bir oyun değiştiriciydi” diyen usta analist Gary Wagner’e göre, sarı metalin 2.088 doların altındaki rekor seviyenin çok yakınına …

single-image

“Bugün mutlak bir oyun değiştiriciydi” diyen usta analist Gary Wagner’e göre, sarı metalin 2.088 doların altındaki rekor seviyenin çok yakınına yükselmesinin kesinlikle haber ve manşetlere dayalı olduğu göz önüne alındığında, bu manşetlerdeki değişikliklerin altın fiyatları için yön ve kazançlar/kayıplar üzerinde dramatik ve derin bir etkisi olacak.

Rusya-Ukrayna barış ihtimali, altına satış getirdi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rusya ile uzlaşmaya açık olduğunu söyledi. Bu tek açıklama, birden fazla varlık sınıfı üzerinde derin bir etkiye sahipti. Risk iştahının artmasıyla, ABD hisse senetlerinin Dow Jones endüstriyel ortalamasının 653 puan veya %2 kazanmasıyla güçlü bir ralli yapmasıyla sonuçlandı. NASDAQ endeksi %3,58 ve S&P 500 %2,57 net kazanç elde etti.

Ham petrol Salı günü 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %15’in üzerinde değer kaybetti. Ham petrol vadeli işlemleri Çarşamba günü %11,46 sert bir düşüşle 14,17 dolar kaybetti. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere altın ve dolar gibi güvenli liman varlıkları da güçlü fiyat düşüşleri gördü. Bununla birlikte spot altın fiyatları, Çarşamba günü yaşanan sert düşüşün ardından Perşembe günü toparlandı ve tekrar 2.000 doların üzerine çıkmayı başardı.

Alman ‘Bild’ gazetesinin özel bir röportajında ​​Ukrayna Devlet Başkanı, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı sona erdirmek için bir uzlaşmaya açık olduğunu kabul etti. Bu röportajda Başkan Volodymyr Zelensky, “Buradaki soru benim verebileceğim şey değil. Her müzakerede hedefim Rusya ile savaşı bitirmek. Ayrıca belirli adımları atmaya hazırım. Uzlaşmalar yapılabilir ama bunlar ülkeme ihanet olmamalı. Ve diğer taraf da taviz vermeye istekli olmalı, bu yüzden bunlara taviz deniyor. Bu durumdan çıkmamızın tek yolu bu. Detaylar hakkında henüz konuşamayız” dedi.

“Altın fiyatları üzerinde iki temel etki var”

Altın, dolar ve ham petrolde görüldüğü gibi birçok piyasanın yükselişten düşüşe dönmesine neden olan bu röportajdı. Ayrıca ABD hisse senetlerinin düşüşten yükselişe dönmesine neden oldu. O halde, altın söz konusu olduğunda, ‘Altındaki ralli sona erdi mi?’ sorusu ortaya çıkıyor. Analiste göre, kısa vadeli cevap, Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakereler yoluyla barışçıl bir çözüme ulaşılabileceğine dair umut olduğu sürece, altın fiyatlarının düşmeye devam etmesi çok muhtemel. Ancak, uzun vadeli cevap oldukça farklı.

Analist, bunun nedeninin, altın fiyatlarındaki son yükselişin, Ukrayna’daki krizin neden olduğu jeopolitik gerilimin yanı sıra 40 yılın en yüksek seviyesindeki enflasyonist baskılara dayalı olduğunu belirtiyor. ABD Ocak ayı TÜFE’sinin bir önceki yıla göre %7,5 seviyesinde olmasını unutmamak gerekiyor.

Perşembe günü ABD hükümeti en güncel TÜFE endeksi verilerini yayınlayacak ve şu anda çeşitli haber kuruluşlarının anketine katılan analistler, enflasyonun yıllık bazda %7,5’ten %7,9’a yükseleceğini tahmin ediyor. Analiste göre, son dönemde ham petrol fiyatlarında ve gıdada yaşanan artışla birlikte, Ocak’tan Şubat’a enflasyonist baskıların azalması ihtimali veya senaryosu neredeyse yok. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın fiyatları, Ukrayna’daki savaş ve artan enflasyon olmak üzere iki önemli konuya bağlı hareket ediyor. Daha yüksek enflasyon seviyeleri altını oldukça destekleyecek ve bu düzeltmeden sonra ralli moduna dönmesini ve 2020 yılının Ağustos ayında elde edilen 2.088 dolarlık rekor seviyeyi aşmasını mümkün kılacak.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Hoşunuza Gidebilecek Gönderiler