3 Analist: FED Kararı Altın Fiyatını Bu Seviyelere Götürebilir!

Altın, yatırımcıların ABD’nin en son enflasyon verilerini değerlendirmesi ve bu hafta gösterge faiz oranlarını yükseltmesi beklenen FED’i izlemesiyle, neredeyse iki haftanın en düşük kapanışını yapmak üzere keskin bir düşüş yaşadı. Peki, şimdi neler bekleniyor?

CMC Markets: Altının çekiciliği azalıyor

CMC Markets UK baş piyasa analisti Michael Hewson Salı günü yaptığı açıklamada, ABD Hazine getirilerindeki son keskin artışın “sert para politikasına işaret edebilecek bir açıklamanın ötesinde altının çekiciliğini azalttığını” belirtti. Politika yapıcılar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali küresel ekonomik büyümeye zarar verebilecek olsa da, politika yapıcılar ABD enflasyonuyla 40 yılın en yüksek seviyesinde mücadele etmeye çalıştıkça, merkez bankasının Çarşamba günü federal fon vadeli işlemlerinde 2018’den bu yana ilk artışı açıklaması bekleniyor.

Rusya ve Ukrayna, Pazartesi günü dördüncü tur müzakerelerin net bir anlaşma olmadan sona ermesinin ardından Doğu Avrupa’daki düşmanlıklarını sona erdirmek için müzakerelere devam etti. Altın, 24 Şubat’ta Moskova ile Kiev arasındaki ihtilafın başlamasından bu yana güvenli liman teklifleri çekiyordu ancak Çarşamba günkü Fed kararı öncesinde önemli miktarda düşüş yaşamaya başladı.

Altın 1.900 doların altına inebilir mi?

Altın fiyatları Salı günü toplu satış fiyatlarının Şubat ayında yüzde 0.8 oranında keskin bir artış gösterdiğini, ancak Wall Street ekonomistlerinin yüzde 0.9’luk kazanç tahminlerinin altında kaldığını göstermesinin ardından düşük işlem görmeye devam etti. coinmuhendisi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Fed’in Çarşamba günü faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor.

SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes Fed’in enflasyonun etkilerini azaltmak için oranları artırmaya çalışmasıyla birlikte  altının “risk-ödül” özelliğinin bir kısmını aldığını söyledi. Swissquote Bank’ta kıdemli analist olan İpek Özkardeşkaya, olası artışların ABD Hazine tahvillerinde satışları tetikleyebileceğini, getirileri daha da yükseltebileceğini ve devlet borcuna karşılık verimsiz altına sahip olmanın fırsat maliyetini yükseltebileceğini yazdı ve aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Ukrayna savaşında diplomatik bir çözüm bulmakta art arda başarısız olunması, artan ABD getirilerinin üstesinden gelebilir ve altında 1.900 dolar civarındaki düşüşe zemin hazırlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.