Bitcoin Investment

2021 yılının parlayan sektörleri DeFi ve NFT piyasalarında son durum ne?

Investing.com – Merkezsiz kripto para borsaları (DEX), 2021 yılında ön plana çıkarak, bazı büyük merkezi kripto borsalarının hacimlerini geride …

single-image

Investing.com – Merkezsiz kripto para borsaları (DEX), 2021 yılında ön plana çıkarak, bazı büyük merkezi kripto borsalarının hacimlerini geride bırakmayı başardı. Kripto para ticareti, bu yıl merkezsiz borsalarda yoğunlaşmaya başlarken The Block Research tarafından yayınlanan bir rapor, DEX’lerin 2021 yılında 1 trilyon dolarlık işlem hacmine ulaştığını gösterdi.

DeFi’de 1 trilyon dolarlık işlem hacmi

Bu yıl ciddi bir büyüme kaydeden merkezsiz kripto borsaları, 2021 yılı sonuna geldiğimizde 250 milyar doları aşan kilitli toplam değere ulaşmış durumda. DEX protokolleri arasında Ethereum tabanlı Uniswap, işlem hacmi bakımından önemli rakamlar elde etmeye devam ediyor. DEX’ler için iki önemli kriter olan işlem hacminde Uniswap, son günlerde günlük 1,5 milyar dolara yakın işlem hacmine sahipken platformunda kilitli toplam değer (TVL) olarak 9 milyar dolara ulaşmış durumda. 

DeFi sektöründe kilitli toplam değere göre Curve Finance, bugün 22,7 milyar dolar ile lider konumda bulunuyor. Curve Finance’in ayrıca Ethereum, Avalanche, Fantom, Arbitrum, Polygon, Dai ve Harmony Blockchain’leri gibi 7 zincire bağlı olması ekosisteminde en çok kilitli toplam değere sahip olmasını destekliyor.

DEX’ler 2021 yılına hızlı bir başlangıç yaparken Ocak ayında yüzde 130’u aşan bir büyümeyle en iyi ayını geçirdi. Mayıs ayına kadar DEX hacimlerinde büyüme devam ederken aynı ayda gelen çöküşten önce DEX hacminde aylık 162,8 milyar dolar ile zirve görüldü. Mayıs ayında yaşanan düşüş ivmesi merkezsiz kripto para borsalarını da etkiledi ve 2021 yılının ikinci yarısında yükseliş ivmesinin hızı yavaşladı. 

2021 yılında NFT pazarı 23 milyar dolar ticaret hacmine ulaştı

2021 yılında öne çıkan diğer bir sektör ise NFT pazarı oldu. Değiştirilemez tokenlere (NFT) karşı talep artışı bu yıl işlem hacminin 23 milyar dolara ulaşmasını sağladı. 

Blockchain analiz platformu DappRadar verileri, NFT’lerle bağlantılı olan adres sayısının günlük 140.000 adete ulaştığına dikkat çekiyor. Bu rakam yılbaşında ortalama 5000 adres kadardı.

NFT’ler son birkaç yıldır piyasada olmasına rağmen 2021 yılında ciddi bir talep artışı gördü. Kripto paralar kullanılarak açık artırma yoluyla satılan bu dijital ürünler, özellikle dijital sanat eserleri olarak gündeme geliyor. Blockchain üzerinde mülkiyet hakkını koruyan bu ürünler özgün olması ve mülkiyet devrinin kolaylığı açısından hem geliştiriciler hem de yatırımcılar arasında popüler olmaya devam ediyor.

NFT’ler daha çok pahalı jpg formatında görsellerden oluşan dijital sanat eserleri olarak ön plana çıksa da bugün gerçek dünyadaki hemen hemen her şey NFT formatında dönüştürülebilir. NFT’lere olan talebin 2022 yılında da artarak devam edileceği düşünülürken bir sonraki aşamada bu değiştirilemez tokenlerin parçalanarak satılması, yeni yılda yeni bir trend olarak ortaya çıkabilir.

2021 yılı geneline bakıldığında NFT koleksiyonlarının ününün kripto endüstrisini aştığı görüldü ve dünya genelinde birçok ünlü isim ve şirket, bu sektöre yoğun ilgi gösterdi.

Kraken borsası NFT teminatlı kripto kredisi üzerinde çalışıyor

ABD merkezli kripto para borsası Kraken, NFT sektörüyle ilgili yeni bir proje için çalışıyor. Kripto borsasının CEO’su Jesse Powell, bir NFT pazarı geliştirdiklerini dile getirirken kullanıcıların bu pazarda NFT’lerini teminat olarak göstererek fon kullanabilecekleri bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi. 

Yazar: Günay Caymaz

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Hoşunuza Gidebilecek Gönderiler