2 Usta Analist Duyurdu: Altın İçin Bu Seviyelere Hazırlanın!

Altın vadeli işlemleri Cuma günü gerileyerek 4 Şubat’tan bu yana en düşük kapanışını yaptı. Yükselen ABD dolarının enflasyona karşı bir önlem olarak sarı metalin çekiciliğine ağır basması ile altın art arda dördüncü haftaya da kayıpla devam etti. İki usta analist, altın için gelecek tahminlerini paylaşıyor.

Peter Cardillo’nun kısa vadeli fiyat hedefi 1.850 ile 1.905 dolar

coinmuhendisi.com olarak bildirdiğimiz üzere ABD Dolar Endeksi (DXY), biraz gerilese de, haftada yaklaşık %0,9 yükseldi ve en son 20 yıl önce görülen bir seviyeye ulaştı. Daha güçlü bir dolar, birimde fiyatlanan emtialar için negatif olarak görülüyor ve bu da onları diğer para birimlerinin kullanıcıları için daha pahalı hale getiriyor. Spartan Capital Securities baş piyasa ekonomisti Peter Cardillo, Cuma günü haftalık notunda, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Değerli metal fiyatı, hızlı ve güçlü bir toparlanma umutları da göstererek, 1.800 dolar seviyesinin orta aralığına doğru düşmeye devam ediyor.

Peter Cardillo ayrıca, değerli metal için kısa vadeli fiyat hedefinin 1.850 ile 1.905 dolar olduğunu ve enflasyon ve jeopolitik sıkıntılar nedeniyle altını tercih eden hedge faktörüne işaret ettiğini söylüyor.

Spot altın fiyatları Cuma günü, kısa süreliğine 1.800 doların altın sarktıktan sonra toparlansa da günü ve haftayı %0,56 kayıpla 1.811,32 dolardan kapattı. Altın vadeli işlemleri ise en son %0,90 düşüşle 1.808,2 dolardan işlem gördü.

“Altın için potansiyel bir boğa hedefi 2.500 dolarlık alan olabilir”

Yine de, FxPro kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich bir notta, Perşembe günü altın fiyatlarının “enstrüman için genellikle düşüş faktörü olan” 200 günlük yumuşak hareketli ortalamanın altına düştüğünü söylüyor. Fiyattaki mevcut düşüşün, daha fazla gelişmenin yakından takip edilmesini sağladığını belirten analist, şu tahminlerde bulunuyor:

Potansiyel olarak, bu seviyelerden yukarı yönlü bir dönüş, ilk itici gücü 2018-2020’de olan ve ardından uzun bir geniş yan trendin izlediği yeni bir uzun vadeli büyüme dalgasının başlangıcına işaret edebilir. Bu durumda potansiyel bir boğa hedefi 2.500 dolarlık alan olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir